Cyberstalking, czyli uporczywe nękanie przez telefon

Cyberstalking, czyli uporczywe nękanie przez telefon

Cyberstalking. Tym określeniem można nazwać, coś w rodzaju nękania przy pomocy cyber przestrzeni. Inaczej mówiąc nękania z wykorzystaniem Internetu, ale także na przykład mediów społecznościowych. Ale także na przykład sieci telefonicznych, to znaczy komunikacji przez telefon. Chociaż nowoczesne smartfony, posiadają obie opcje, można przez nie normalnie rozmawiać, ale także korzystać, dzięki nim z dobrodziejstw Internetu. A tym samym, możliwe staje się jedno i drugie. Bywa, że w przypadku bardzo natarczywych osób, występują one obie jednocześnie.

A informacje znajdujące się w naszych profilach, mogą tylko jeszcze bardziej tworzyć okazję do nowych form zaczepki. Ale także spowodować, że sam stalker, spróbuje wykorzystać nowe informacje. Może na przykład dowiedzieć się, gdzie chodzimy, albo jakich mamy znajomych oraz czym się zajmujemy lub gdzie pracujemy. A takie dane, mogą być pomocne przy tym, aby nas na przykład śledzić i to nie tylko zdalnie. Cyberstalking należy do zachowań zwanych stalkingiem, jednakże działania stalkera nie zawsze wykraczają poza świat wirtualny. Cyberstalkerzy używają urządzeń takich jak telefon czy komputer do swoich działań. Ofiara cyberstalkera jest natarczywie zasypywana setkami e-maili czy SMS-ów. Cyberstalkerzy to zwykle osoby, które doskonale znają się na technologi elektronicznej w związku z tym bardzo często za sprawą różnych metod włamują się na konta swoich ofiar, wysyłają im groźne wirusy komputerowe, czy w łatwy sposób montują podgląd za sprawą różnych aplikacji. Tacy ludzie bardzo często włamują się także na portale społecznościowe swoich ofiar.

Bardzo często cyberstalkerzy prowadzą swoje ofiary do poczucia osaczenia i wzbudzają lęk swoich ofiar. Cyberstalking w rozumieniu prawa jest zachowaniem zaliczanym do przestępstw, dlatego też w przypadku zaobserwowania takich zachowań należy sprawę niezwłocznie zgłosić na policję. Przed cyberstalkingiem należy się bronić również samemu. Bardzo ważne jest, aby nie włączać żadnych podejrzanych aplikacji i nie odczytywać podejrzanych e-maili, ponieważ ich zawartość może być niebezpieczna dla komputera.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.