Nieznany numer. Czy odebrać?

Jak poradzić sobie z telemarketerami

Zapewne nie raz i nie dwa razy dzwonił do Ciebie nieznany Ci numer i zastanawiałeś się czy go odebrać. Może to coś ważnego a może telemarketer. Może to ktoś z rodziny czy tez przyjaciół potrzebuje pomocy a może to zwykle telefoniczne oszustwo. Może dzwoni kurier z paczka a może to kolejna super wyjątkowa oferta. Może dzwonią ze sklepu internetowego, w którym robione były ostatnio zakupy a może to kolejne zaproszenie na prezentacje garnków. W dzisiejszych czasach nieznany numer zazwyczaj oznacza kolejnego natrętnego telemarketera, lecz zawsze jest ta doza niepewności - a może coś się stało. Wiec jak zawsze odbieramy ten nieznany numer telefonu aby natychmiast odpowiedzieć "nie dziękuję, nie jestem zainteresowany" i ze zła mina przeklinamy sobie pod nosem.

Przygotowaliśmy wiec dla was krótki poradnik co robić z nieznanymi numerami, jak z nimi walczyć, czy je odbierać, jakie mamy prawa i jak pozbyć się natrętnych telemarketerów. Mamy również odpowiedz na pytanie jak sprawdzić nieznany numer telefonu i gdzie szukać informacji o nieznanych numerach.

Kto do mnie dzwoni? Telemarketer?

Tak, najprawdopodobniej jest to telemarketer, nowa oferta skierowana tylko do Ciebie bądź tez zaproszenie na pokaz garnków czy tez leczących owczych skórek. Z naszych badan wynika, ze takie właśnie oferty stanowią największy odsetek nieznanych numerów telefonów. Można mieć przekonanie graniczące z pewnością, ze dziś nieznany numer oznacza właśnie takiego telemarketera, super ofertę czy tez zaproszenie na pokazy.

Kto do mnie dzwoni? Może ważna sprawa?

Może tez się zdarzyć, ze dzwoni ktoś z rodziny bądź tez ktoś ze znajomych z bardzo ważna sprawa ale ma rozładowany telefon i musi dzwonić z pożyczonego telefonu. Może to być także dawny znajomy, który zmienił swój numer telefonu i nie poinformował nas o zmianie. Oczywiście można odebrać taki nieznany numer. My natomiast polecamy nagrać sobie na pocztę głosową powitanie w stylu "nie mogę odebrać, proszę o sms". Jeśli to ważne połączenie, otrzymamy smsa od dzwoniącego typu "Hej, tutaj Kasia, Krysia czy tez Marek. Zadzwoń do mnie". Drugim sposobem wprost mówiącym o tym, ze nie odbieramy nieznanych numerów jest nagranie wiadomości mówiącej wprost "Nie odbieram nieznanych mi numerów. Proszę o smsa z informacja kto dzwoni to oddzwonię".

Nie trzeba jednak wykorzystywać do tego poczty głosowej (chociaż poczta głosowa nawet bez własnego powitania to świetny sposób filtrowania niechcianych numerów). Niektórzy nie lobią korzystać z poczty głosowej. Można po prostu napisać smsa typu "Nie mogę rozmawiać w tym momencie. Kto to? Coś ważnego?" i wysłać go do dzwoniącego z nieznanego numeru.

A może to kurier z paczka albo sklep internetowy w którym robione były zakupy?

Jeśli dzwoni do ciebie sklep internetowy czy tez inny sklep w którym robione były zakupy bądź tez w innej sprawie, najczęściej wystarczy wpisać ten numer w Google i poczytać wyniki. Zazwyczaj sklepy i inne uczciwe podmioty podają na swoich stronach internetowych numery telefonów. W ten sposób będzie można łatwo sprawdzić, gdyż wyszukiwarka Google zaindeksowała te numery. Po wpisaniu numer w wyszukiwarkę powinien się nam pojawić właściwy wynik wyszukiwania. Jeśli natomiast dzwonił do Ciebie kurier z paczka, serwisy typu ktoto.info maja w swojej bazie ich numery i także powinno Ci się to wyświetlić. Zarówno podczas wyszukiwania bezpośredniego w serwisie ktoto.info jak i podczas wyszukiwania numeru w wyszukiwarce Google.

Spam telefoniczny - z punktu widzenia prawa

Jako właściciel numeru telefonu masz swoje prawa, które wynikają z jednej strony z przepisów o ochronie danych osobowych, z drugiej natomiast są to regulacje związane z ustawa o świadczeniu usług droga elektroniczna. Warto się z nimi zapoznać aby móc zadbać o swoje prawa.

Regulacje prawne a telemarketing

Należy w tym miejscu rozdzielić telemarketing czy tez spam telefoniczny na dwie kategorie: wiadomości SMS oraz połączenia telefoniczne. Mając na uwadze taki rozdział, można się odnieść do dwóch rożnych regulacji prawnych.

Rozpowszechnianie oferty marketingowej zostało uregulowane w art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług droga elektroniczna. Mówi ona, ze zakazane jest przesyłanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy. Należy na początku zdefiniować co to są środki komunikacji elektronicznej i informacje handlowe.

Środkami komunikacji elektronicznej zgodnie z art. 2 pkt 5 są rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych miedzy systemami teleinformatycznymi. Wynika z tego, ze przesyłanie wiadomości SMS za pośrednictwem telefonów komórkowych stanowi przesyłanie danych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Informacja handlowa jest zamówiona, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na jej otrzymywanie (art. 10 ust. 2). W przypadku braku zgody mamy do czynienia z niezamówiona informacja handlowa, której przesyłanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Zgodnie z art. 24 ustawy o świadczeniu usług droga elektroniczna przesyłanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówionych informacji handlowych stanowi wykroczenie ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Osoba, której dane dotyczą, może zgodnie z art. 27 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wnieść do sadu wniosek o ukaranie - tłumaczy rzecznik prasowy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Twoje prawa jako właściciela numeru

Jako właściciel numeru telefonu masz prawo do rezygnacji z kontaktów w celach marketingowych, masz prawo do usunięcia numeru z danej bazy telemarketingowej oraz masz prawo do nieotrzymywania niezamówionych ofert handlowych. Tyle mówią przepisy i tak opisują twoje prawa.

Gdzie szukać pomocy?

Spotkaliśmy się z kilkoma firmami, które pomagają odzyskać dla siebie swój numer. Zajmują się profesjonalnie usunięciem numeru właściciela z baz telemarketerów. Z oczywistych powodów nie chcemy robić w tym miejscu reklamy i nie chcemy podawać namiarów na te firmy. Jeśli ktoś jest zainteresowany takimi usługami warto wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło "Dbaj o bezpieczeństwo swojego numeru telefonu Consulting" aby odnaleźć ofertę o której piszemy. Nie ma co ukrywać, tylko profesjonalna pomoc może okazać się w niektórych przypadkach skuteczna. A kilkadziesiąt złotych za taka usługę to niewielki koszt w zamian za spokój i odetchniecie od telemarketerów.

Jeśli otrzymujemy niechciane wiadomości SMS lub jesteśmy nękani, warto także skontaktować się z powiatowym oddziałem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów gdyż takie działanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Jak się bronic przed telemarketerami i niechcianymi ofertami

W starciu z telemarketerami i niezamówionymi ofertami handlowymi nie jesteś bezbronny. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o walkę na przepisy prawa i przepychanie się w sadach i urzędach. Jest kilka sposobów na natrętnych telemarketerów.

Aby więcej nie dzwonili do mnie

Po odebraniu nieznanego numeru telefonicznego, jeśli okaże się, ze z drugiej strony słuchawki jest telemarketer, w pierwszej kolejności pytamy (i notujemy) o imię i nazwisko telemarketera. Zazwyczaj sam się przedstawia na początku rozmowy, lecz często nie zdążymy zapamiętać. Wiec warto dopytać i zanotować. Następnie pytamy kto jest właścicielem bazy telefonicznej z której korzysta telemarketer. Notujemy odpowiedz. Warto zapytać się skąd jest pozyskany ten numer. Tutaj telemarketer nie zawsze wie skąd jest baza - po prostu przełożony daje mu listę numerów do obdzwonienia i telemarketer, zwykły pracownik szeregowy nie wie skąd są te numery. Czasami jednak ma taka wiedze wiec warto to także zanotować.

Ostatnim krokiem jest przekazanie informacji, ze nie wyraża się zgody na wykorzystywanie tego numeru w celach marketingowych a jeśli taka zgoda była wyrażona (bo na przykład kiedyś nieopatrznie zaznaczyliśmy taki kwadracik w formularzu internetowym) to cofamy taka zgodę. Telemarketer bądź zanotuje nasza wole bądź tez będzie się wykręcał, ze nie ma takiej możliwości, ze prosi o wysłanie wiadomości e-mail bądź listownie. Nie dajmy się zbyć takimi wykrętami. Telemarketer dzwoni do nas aby coś nam sprzedać i czeka na nasza wole kupienia wyrażona telefonicznie. Ma wiec możliwość przyjmowania oświadczeń. Warto takie oświadczenie o cofnięciu zgody na wykorzystywanie numeru w celach marketingowych wyrazić. Notujemy także date i godzinę tego połączenia o czym informujemy telemarketera.

Kto dzwonił? Ważne kroki zanim odbierzesz

Zanim odbierzesz nieznany ci numer telefonów warto wykonać kilka kroków. Pomogą one w utrzymaniu naszego telefonu poza wszelkimi bazami telemarketerów i pomogą mieć spokój z niechcianymi ofertami.

Sprawdź numer zanim odbierzesz

To najważniejszy krok. Zanim odbierze się nieznany numer telefonu należy sprawdzić kto dzwonił. To bardzo ważne, gdyż jeśli odbierzemy nieznany telefon a po drugiej stronie odezwie się telemarketer, natychmiast oznaczy on nasz numer jako czynny i ten, który jest odbierany. Tak oznaczony numer telefonu jest bezcenny dla telemarketerów. Wiedza już oni, ze to numer aktualny, czynny i co najważniejsze - który jest odbierany. A skoro to numer aktualny, czynny i numer, który odbiera nieznane numery, to możemy spodziewać się zmasowanego ataku z niechcianymi ofertami. Wiec tutaj trzeba zaznaczyć - zawsze sprawdzamy nieznane numery.

Nie oddzwaniaj na nieznane numery

Nigdy nie oddzwaniamy na nieznane numery. Po pierwsze dlatego, ze trafimy do bazy telemarketerów jako numer aktualny i czynny (patrz powyżej) a z drugiej strony dlatego, ze to częste oszustwo. Bardzo często dzwoni telefon, często w nocy lub wcześnie rano, dzwoni 1-2 sygnały a następnie się rozłącza. Użytkownik oddzwania na nieznany numer a na jego rachunek trafia oplata kilkudziesięciu złotych. Jest to bardzo często stosowane oszustwo telefoniczne - sprawdź nasza bazę aby zobaczyć ile takich typu zgłoszeń mamy dziennie.

Skorzystaj z wyszukiwarki Google zanim odbierzesz

To chyba najprostszy i najszybszy sposób na zweryfikowanie nieznanego numeru. Wystarczy go wpisać w wyszukiwarkę Google. Jeśli właścicielem numeru jest jakaś firma (sklep, usługodawca, sprzedawca) to najprawdopodobniej Google nam to pokaże. Jeśli nie, to zapewne znajduje się na stronach serwisów takich jak ktoto.info gdzie Google zindeksował większość wyników. Wiec po wpisaniu numeru w okienku wyszukiwania, pojawi nam się wynik bądź to kierujący bezpośrednio do strony dzwoniącego bądź tez do serwisów typu ktoto.info gdzie numer jest oceniony i skomentowany.

Przydatne linki:

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.