Numery kierunkowe w Polsce

Numery kierunkowe - co to takiego numer kierunkowy?

Numery kierunkowe używane są w telefonii stacjonarnej w Polsce. Kraj podzielony jest obecnie na 49 stref numeracyjnych czyli stref numerów kierunkowych. Każda strefa numeracyjna pokrywa się z 49 województwami sprzed reformy administracyjnej. Stąd też obecnie w jednym województwie możliwe jest używanie wielu różnych numerów kierunkowych. Dzięki numerowi kierunkowemu systemy telefoniczne operatorów mogą przekierować połączenia do właściwej centrali telefonicznej w różnych regionach kraju. Dzięki podziałowi na strefy numeracyjne i numery kierunkowe, stosunkowo łatwo można zorientować się w jakim rejonie kraju znajduje się odbiorca telefonu. Zasada ta funkcjonuje jednak wyłącznie w tradycyjnym modelu telefonii stacjonarnej i nie dotyczy telefonii internetowej VoIP, gdzie można nabyć numer z dowolnej strefy. Poniżej przedstawiamy spis stref numeracyjnych w kolejności wraz z wykazem miejscowości z danej strefy i najczęściej szukanymi numerami w niniejszym serwisie z danej strefy. Jeśli chcesz znaleźć konkretną miejscowość, możesz użyć skrótu na klawiaturze Ctr+F a następnie wyszukać interesujące Cię miasto.

Międzynarodowe numery kierunkowe

Międzynarodowe numery kierunkowe to numeracja służąca do wybierania numerów między państwami, gdy z jednego kraju chcemy połączyć się z telefonem w drugim kraju. Międzynarodowe numery kierunkowe to ciąg znaków (od jednego do pięciu) poprzedzony znakiem plusa (+) bądź też w niektórych krajach dwoma zerami (00). Nowoczesne telefony nie rozróżniają plusa i dwóch zer, więc przykładowo do Polski można dzwonić poprzedzając numer prefiksem +48 bądź też 0048. Jeśli chcesz poznać międzynarodowe numery kierunkowe to przygotowaliśmy listę takich numerów alfabetycznie w poniższym zestawieniu międzynarodowych numerów kierunkowych.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.