F.A.Q. czyli najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań przez użytkowników serwisu Ktoto.Info oraz odpowiedzi na te pytania. Sekcja ta powstała, aby użytkownik mógł najszybciej jak to tylko możliwe znaleźć interesującą go odpowiedź. Jeśli chcesz poczytać więcej o naszych regulaminach, sprawdź podstronę regulamin. O stosowanych w serwisie plikach cookies dowiesz się więcej na podstronie polityka cookies. Jeśli masz jakieś uwagi bądź zapytania, skorzystaj z zakładki kontakt. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o serwisie Ktoto.Info, zapraszamy do poczytania sekcji o nas. Dużo informacji znajdziesz też na naszym blogu.

Najczęściej pojawiające się pytania

Prezentujemy zestaw najczęstszych pytań, jakie pojawiają się w zapytaniach mailowych czy też zapytaniach poprzez Facebooka, Instagrama albo Twittera. Mamy nadzieję, że poprzez ten zestaw pytań i odpowiedzi trochę rozjaśnimy zasady panujące w największej polskiej wyszukiwarce nieznanych numerów czyli w serwisie ktoto.info.

 • Kto jest właścicielem serwisu ktoto.info?

  Właścicielem serwisu ktoto.info jest wydawnictwo TLPP Publishing, adres: 11/F Crawford House, 70 Queen’s Rd, Central Hong Kong. Jest to międzynarodowe wydawnictwo zarejestrowane w Hong Kongu prowadzące działalność wydawniczą w kilku językach (w tym w języku polskim pod niniejszym adresem internetowym). Wydawnictwo to jest właścicielem zarówno serwisu jak i rozwiązań informatycznych zastosowanych w tej domenie. Jednocześnie, jurysdykcją (prawem, według którego prowadzone jest wydawnictwo) jest jurysdykcja Hong Kongu. Pamiętaj, miejsce wydawania wydawnictwa (prowadzenia działalności wydawniczej) nie jest lokalizacja użytkownika (miejsce w świecie, z którego pochodzi czytelnik) ani też nie jest determinowany przez język, w którym prowadzi się serwis.

 • Dlaczego powstał serwis ktoto.info?

  W czasach, gdy nie mamy na nic czasu, gdy dużo pracujemy a wolny czas poświęcamy rodzinie dbając o prawidłowe wykorzystanie każdej minuty, to co mamy najcenniejsze to nasz czas. Gdy dzwonią nieznane numery z kolejną telefoniczną ofertą sprzedaży czy też z telemarketingiem bądź ankietami telefonicznymi wymuszają na nas poświęcenie im najcenniejszego naszego zasobu czyli czasu. Żyjemy także w środowisku, gdzie często musimy odbierać także nieznane telefonu. Często handlujemy na OLX, mamy wielu znajomych nie zawsze wpisanych w książkę telefoniczną czy też nasza praca wymaga od nas odbierania telefonów. Chcemy jednak mieć możliwość podjęcia decyzji, czy chcemy swój czas poświęcić na daną konkretną rozmowę. Dlatego też musimy wiedzieć, kto do nas dzwoni. Czy jest to klient czy telesprzedawca. Czy jest to znajomy czy telemarketing. Musimy mieć taką wiedzą, aby świadomie dysponować swoim czasem i móc podejmować decyzję komu chcemy go poświęcić a komu go nie poświęcimy. Dlatego też konieczna jest identyfikacja dzwoniących i taki główny cel ma serwis ktoto.info.

 • Jak użytkownik może ocenić i opisać numer telefonu?

  Na stronie dostępne są dwa sposoby na ocenianie i opisywanie numerów telefonów. Pierwszy sposób to szkolna ocena w pięciostopniowej skali od negatywnej po pozytywną i trzy pośrednie. W ten sposób szybko można przekazać informację o danym telefonie. Dodatkowo można napisać komentarz, w którym użytkownik przekaże innym użytkownikom informacje pozwalające zidentyfikować dzwoniącą do nas firmę oraz opisze cel rozmowy oraz temat, jaki chce poruszyć dzwoniący. W taki sposób, czyli ocena plus komentarz można innym użytkownikom pomóc w podjęciu decyzji czy warto numer odebrać czy też należy go zignorować.

 • Kto może dodać komentarz?

  Komentarze do nieznanych numerów telefonów, może dodawać każda osoba, która ma wiedzę o danym numerze. Jeśli więc masz jakiekolwiek informacje, które pomogą w rozszyfrowaniu tego, kto kryje się po drugiej stronie słuchawki, podziel się tą wiedzą z innymi. Pamiętaj, że siłą serwisu ktoto.info są użytkownicy serwisu, którzy dzielą się swoją wiedzą. Więc nie zachowuj takiej wiedzy dla siebie. Podziel się nią z innymi tak samo jak ty korzystasz z wiedzy innych. Ale podsumowując odpowiedź. Komentarz do nieznanego numeru może dodać każdy użytkownik bez żadnych ograniczeń.

 • Kto odpowiada za treść komentarzy?

  Za treść komentarza odpowiada tylko i wyłącznie autor komentarza. Pamiętajcie - bierzecie odpowiedzialność za wszystko co piszecie w sieci. I nie ma znaczenia, czy napiszecie to na Facebooku, Twitterze, Instagramie, w komentarzu na Onecie czy w komentarzu na Interii czy też w komentarzu na naszym serwisie. Za wszystkie swoje publikowane treści bierzecie pełną odpowiedzialność. My udostępniamy wam tylko narzędzie w postaci miejsca do publikowania waszych słów. Ale pełna odpowiedzialności jest po waszej stronie. Pamiętajcie więc, żeby nie obrażać nikogo ani też nie rzucać oskarżeń, których nie możecie udowodnić. Pamiętajcie, że jeśli nazwiecie kogoś oszustem, to w przypadku jak ta osoba wystąpi o ochronę swoich dóbr osobistych to przed sądem wy będziecie musieli udowodnić oszustwo a nie on swoją niewinność.

 • Czego nie można pisać w komentarzach?

  Jak wspomniano powyżej, to komentujący bierze pełną i wyłączną odpowiedzialność za komentarze. Nie moderujemy ich, nie wnikamy w prawdziwość (nie mamy możliwości fizycznych weryfikacji, czy treść komentarza jest prawdziwa) i nie wnikamy w ich treść. Jednak na pewne rzeczy mamy wpływ i ich nie tolerujemy. Po pierwsze nie tolerujemy wulgaryzmów. Wszystkie wulgaryzmy są wychwytywane przez odpowiednie filtry automatyczne a komentarze zawierające wulgaryzmy są bezpowrotnie usuwane. Dodatkowo w komentarzach nie można podawać danych osobowych. Ponad to, nie pozwalamy na nawoływanie do nienawiści z jakiegokolwiek powodu - orientacji seksualnej, płci, rasy, pochodzenia i innych a także nie można publikować rzeczy sprzecznych z prawem.

 • Komentarz jest dla mnie krzywdzący. Co mogę zrobić?

  Jeśli uważasz, że komentarz opublikowany przez użytkownika w serwisie ktoto.info jest dla ciebie krzywdzący, skontaktuj się z nami. Na stronie z danym numerem telefonu znajdziesz guzik "zgłoś komentarz do usunięcia". Po kliknięciu w ten guzik zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie możesz opisać problem i zgłosić komentarz. Przeczytaj też zasady mówiące o tym kiedy usuwamy komentarze. To najprostszy sposób aby usunąć komentarz, choć musisz mieć na uwadze, że nie wszystkie komentarze usuwamy.

 • Jakie komentarze usuwamy a jakie nie?

  Jeśli komentarz łamie zasady i regulaminy serwisu, takie komentarze są usuwane natychmiast bądź na życzenie. A jakie są to zasady? Wspomniane powyżej. Podsumowując, komentarze zawierające wulgaryzmy są usuwane automatycznie przez filtr wulgaryzmów. Komentarze nawołujące do nienawiści na jakiejkolwiek podstawie również są usuwane. Tak samo jak komentarze zawierające dane osobowe. Takie komentarze są usuwane bez wcześniejszego kontaktu i bez żadnego wniosku. Dodatkowo, jeśli użytkownik stwierdzi, że komentarz jest obraźliwy, wtedy przesyła nam zgłoszenie. My po indywidualnej i dogłębne analizie podejmujemy decyzję, jaka jest większa społeczna korzyść: czy zostawienie komentarza czy usunięcie go. Decyzja nasza jest ostateczna.

 • Jestem właścicielem numeru telefonu... czy jesteś właścicielem numeru telefonu?

  Często użytkownicy numerów piszą prośby mailowe o treści "proszę o usunięcie komentarza do mojego numeru telefonu". Użycie sformułowania "mój numer telefonu" należy zazwyczaj traktować w sposób potoczny, takiego sformułowania używa się na co dzień. Jednak część użytkowników uważa, że to ich numer. Oni są jego właścicielami. Postanowiłem więc zagłębić się w temat i wyjaśnić czy jesteśmy właścicielami swojego numeru telefonu. Czym jest numer telefonu komórkowego? W Polsce numer telefonu komórkowego to ciąg dziewięciu cyfr z danego przedziału wielkości. Przedziały te w zarząd przyznawane są zarząd operatorom telefonicznym przez Prezesa UKE. Prezes ten ma również prawo zmiany zarządcy danego przedziału (prefisku). Przyznawane są poprzez przydzielenie wyróżników sieci (WST): AB = 50, 51, 53, 57, 60, 66, 69, 72, 73, 78, 79, 88 - a następnie pakiecie cyfr (po 100.000 numerów w pakiecie) w ramach danego wyróżnika. Stąd dla przykładu powstają pakiety dla przykładowej sieci (Orange) na numery od 500-000-000 do 500-999-999 w jednym przyznanym pakiecie. Taka sama czynność powtarzana jest dla pozostałych wyróżników i pakietów dla wszystkich sieci. Dodatkowo, Prezes UKE ma prawo do zmian decyzji, odbierania pakietów, wycofywania ich z użytki i zmiany zarządzającej danym pakietem sieci. Jak więc sama ta informacja ma się do kwestii własności numeru telefonu? Abonent danego numeru "kupując" swój numer czy to poprzez zakup startera pre-paid czy też poprzez podpisanie umowy z daną siecią ma przeświadczenie, że staje się właścicielem numeru. Lecz jednak nie kupuje numer a wyłącznie kupuje prawo do korzystania z numeru. Gdyż sama sieć nie jest właścicielem tego numeru a jedynie zarządcą numeru, który przypadł jej w danym przyznanym pod zarząd pakiecie - więc go nie może sprzedać. Użytkownik telefonu ma wyłącznie prawo du używania danego numeru na podstawie umowy z siecią. Sieć może w każdej chwili rozwiązać umowę. W związku z tym, użytkownik nie jest właścicielem numeru a wyłącznie dzierżawi go (wynajmuje, ma w użyciu) od sieci.

 • Nie mogę dodać więcej komentarzy. Dlaczego?

  Wyczerpałeś ustalony limit dzienny komentarzy. Zapraszamy jutro. Każdy użytkownik może dodać dziennie ograniczoną liczbę komentarzy. Ograniczenie takie ma na celu zmniejszenie spamu w serwisie i przeciwdziałanie sytuacji, w której jedna osoba umyślnie dodaje wiele komentarzy do jednego numeru w celu zepsucia mu reputacji i oceny numeru. Dlatego też ograniczamy liczbę dodawania komentarzy do numerów w ciągu 24 godzin. Oczywiście więcej komentarzy można dodać kolejnego dnia, do czego wszystkich zachęcamy.

 • Czy można usunąć numer z bazy Ktoto.Info?

  Nie. Baza serwisu nie zawiera numerów. Numery są generowane. Znaczy to tyle, że wpisując przykładowy numer 123456789 wygenerujesz go. Nie jest on w naszej bazie. W związku z tym, jeśli pytasz nas czy możesz usunąć numer z bazy to odpowiedź jest tylko jedna i bardzo prosta - nie, ponieważ nie mamy w bazie twojego numeru telefonu. A może da się zablokować tak, aby nie wyświetlał się na stronie? Takich możliwości nie ma. Nie blokujemy wyświetlania żadnych numerów z prostego powodu - jeśli już byśmy to zrobili to nagle tworzylibyśmy swojego rodzaju "bazę" czyli reguły wyświetlania / blokowania numerów a tego nie chcemy robić.

 • Jak długo czeka się na usunięcie komentarza?

  Biuro obsługi pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 i w tych godzinach reagujemy natychmiast. Zazwyczaj rano na skrzynce mailowej czeka na nas sporo wniosków o usunięcie komentarza. Przetwarzamy je w kolejności w jakiej wpłynęły więc jeśli powiedzmy wysłałeś wniosek o godzinie 8.00 rano to chwilę poczekasz. Zawsze zaczynamy przetwarzać wnioski po kolei czyli zaczynamy od tych, które wpłynęły po godzinie 15.00 dnia poprzedniego. Ale możesz mieć pewność, że w ciągu 24h zajmiemy się nim. Czasami czeka się godzinę, czasami trzy godziny, rzadziej czeka się dłużej.

 • Ktoś umyślnie i bezpodstawnie mnie oczernia. Co mogę zrobić?

  Najprościej zgłosić taką sprawę na policję. Policja może się do nas zgłosić po szczegóły oczerniających komentarzy jak np. numery IP komentującego. Współpracujemy z organami ścigania i jeśli zwrócą się do nas po informację, nawet poprzez e-mail (w takim przypadku koniecznie z domeny @policja.gov.pl abyśmy mieli potwierdzenie, że pisze do nas policjant a nie osoba podszywająca się) to natychmiast przekażemy wszystkie informacje jakie zarejestrowaliśmy w związku z publikacją komentarza.

 • Wysyłam wam oficjalne pisma, kiedy odpowiecie?

  Każdą sprawę można rozwiązać w polubowny sposób. Takie mamy przekonanie i zawsze w sposób empatyczny podchodzimy do użytkowników serwisu. Oczywiście masz prawo do wysłania oficjalnych wezwań czy też oficjalnych i formalnych wniosków. Nie bronimy ci wejścia w oficjalne i formalne kontakty z nami. Jeśli jednak wybrałeś już taką drogę musisz mieć świadomość, że w takiej samej formie odpowiemy. Przygotowanie oficjalnych i formalnych odpowiedzi może jednak potrwać. Często jest to nawet 14 dni a czas maksymalny to 30 dni. Nie spodziewaj się więc tego, że natychmiast podejmiemy działania. Jeśli nawet pójdziemy ci na rękę i zrealizujemy to o co wnioskujesz, to wejście na formalną drogę wydłuża czas. Zwykła rozmowa potrafi rozwiązać problem w kilka minut a formalne pisma wydłużają ten czas do kilku tygodni. Pamiętajmy o tym w czasach, gdzie każdy pisze oficjalne pisma a zapomina o zwykłej ludzkiej rozmowie.

 • Zgłoszenie komentarza z ktoto.info na policję i usunięcie go.

  Jeśli zgłosiłeś komentarz zamieszczony w serwisie ktoto.info na policję, nie możemy go usunąć przed zakończeniem postępowania. Jeśli wiedząc, że komentarz ten jest przedmiotem postępowania i usuniemy go, może to być potraktowane jako zacieranie dowodów w sprawie. Dlatego też musi zostać w serwisie do zakończenia postępowania. Następnie, po zakończeniu postępowania możemy na wezwanie policji, prokuratury lub sądu usunąć go. Ale tylko na wyraźne wezwanie. Dlatego też jeśli chcesz dochodzić swoich praw a jednocześnie chcesz, aby komentarz zniknął z serwisu to powinieneś podjąć takie kroki (w kolejności) zabezpieczyć dowód w postaci wydruku strony. Następnie poinformuj nas o tym a my usuniemy komentarz. Dopiero wtedy udaj się na policję (zachowamy wszystkie dane odnośnie komentarza, aby ułatwić przeprowadzenie dochodzenia).

 • Pomyliłem numer pisząc komentarz. Co mogę zrobić?

  Poinformuj nas o tym to naprawimy Twój błąd. Podaj niepoprawny numer do którego napisałeś komentarz i poprawny do którego chcesz go przypisać. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i często popełniamy błędy. Zwłaszcza przy pisaniu zdarzają się literówki i każdemu może zdarzyć się pomylenie cyferki. Zwłaszcza pisząc z telefonu na małej klawiaturze dotykowej. Powiedz nam o tym a my usuniemy niewłaściwy komentarz - ale koniecznie dodaj ten sam komentarz już pod właściwym numerem.

 • Kupiłem nowy numer ale komentarze dotyczą poprzedniego właściciela.

  Napisz do nas wiadomość z wyjaśnieniem sprawy. Postaramy się pomóc. Znamy jednak praktykę sieci komórkowych. Jeśli ktoś zerwie umowę (lub przestanie opłacać numer prepaid) po pewnym czasie numer wraca do puli dostępnych numerów w sieci komórkowej. lecz jednak sieci nie sprzedają takich numerów nowym klientom - z prostego powodu - jeśli numer był niedawno przez kogoś używany, od razu otrzymywałbyś telefonu od osób, które miały go wcześniej w książce telefonicznej jako starego właściciela. Jest to praktycznie niemożliwe, abyś kupił numer telefonu, który wcześniej należał do kogoś innego. Ale oczywiście wszystko postaramy się wyjaśnić. pomocna może tu być umowa. Niemniej, skontaktuj się z nami i wszystko wyjaśnij.

 • Czy publikowanie numeru jest zgodne z RODO?

  Tak. Numer sam w sobie nie jest daną osobową. Publikowanie samego numeru (ciąg 9 cyfr) jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Jest to potwierdzone kilkoma orzeczeniami i wieloma zleconymi analizami prawnymi. Ponadto, należy zwrócić uwagę, że nie jesteś właścicielem numeru telefonu (właścicielem danego numeru jest prezes UKE, zarządza nim sieć komórkowa, która na mocy umowy udostępnia go tobie, ale w żadnym wypadku nie można mówić o tym, że jesteś właścicielem numeru telefonu). Mówienie o numerze telefonu jako o danych osobowych to tak jakby wynająć samochód z wypożyczalni i mówić, że numer rejestracyjny wynajętego samochodu jest twoją daną osobową. Opierając się na licznych analizach prawnych i orzeczeniach, można więc z całą pewnością powiedzieć, że numer telefonu nie jest daną osobową więc nie jest chroniony w myśl przepisów o ochronie danych osobowych, RODO czy GDPR. Oczywiście cały czas mówimy o samym numerze czyli ciągu dziewięciu cyfr. Jeśli numer jest powiązany z jakimiś innymi danymi osobowymi (czyli powiedzmy baza danych składająca się z numeru oraz imienia i nazwiska) to już takie zestawienie jest daną osobową i podlega ochronie.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.