Kto ma do mnie numer?

Możesz nie zdawać sobie sprawy w jak wielu bazach danych jest zapisany twój numer telefonu. Wydaje ci się, że nikt nie ma prawa do ciebie dzwonić z nieznanego numeru? Zastanów się jeszcze raz i sprawdź, w jakich bazach danych jakich firm może znajdować się twój numer.

Na pewno jest w bazie firmy telekomunikacyjnej. Firma musi świadczyć dla Ciebie usługi, więc z oczywistych względów zarządza twoim numerem. Musisz się jednak upewnić jakie zgody zostały udzielone firmie telekomunikacyjnej. Należy sprawdzić czy wyraziło się zgody marketingowe, zgody na przekazywanie numeru spółce zależnej, na przekazywanie numeru podmiotom zewnętrznym i inne. Pamiętaj, że każda zgoda czy też sprzeciw musi zostać wyrażony osobno. Pamiętaj też, że aktywując dodatkowe usługi często domyślnie wyraża się zgody. Jeśli więc dziś na nic się nie zgadzasz a jutro dokupujesz dodatkowy pakiet internetu wyrażając (często nieświadomie) zgodę, odwołujesz tym samym swoje wcześniejsze sprzeciwy.

Drugim podmiotem, który ma dostęp do twojego numeru telefonu to zapewne bank, w którym posiadasz rachunek. Kwestia zarządzania zgodami jest tu identyczna jak w przypadku firm telekomunikacyjnych. Musisz wyrazić sprzeciw na usługi marketingowe, na przekazywanie danych spółkom zależnym jak na przykład firmy ubezpieczeniowe, które są wspólnie z bankiem w grupie kapitałowej i inne. Pamiętaj także, że kupując dodatkowe usługi banku jak na przykład karta czy też kredyt, możesz nieświadomie wyrazić zgodę na udostępnianie twojego numeru. A wyrażenie takiej zgody nawet na kilka dni może sprawić, że twoje dane zostaną sprzedane innym podmiotom lub udostępnione w ramach grupy kapitałowej i późniejsze odwołanie zgody niewiele już zmieni bo twoje dane przeszły już do innych podmiotów.

Serwisy aukcyjne i sprzedażowe to kolejny podmiot, który posiada twój numer. Sprzedając coś na największych polskich platformach musisz podać swój telefon. Twój numer jest więc w bazie tych firm, które to firmy zarządzają i przechowują go. Często regulaminy zezwalają także na przekazywanie tego numeru w ramach grupy kapitałowej bądź też podmiotom zewnętrznym.

Serwisy internetowe to kolejna grupa firm, która może mieć twój numer. Czy to zakładając konto pocztowe w Google czy to rejestrując się na Facebooku lub Instagramie, przekazujesz numer telefonu. Także kupując telewizję internetową na wszelakich platformach udostepniasz swój telefon. Numer ten od tego czasu zarządzany jest przez te firmy, które siedziby mają poza granicami Polski (nawet poza granicami Unii Europejskiej) i nie dotyczą ich ani polskie ani europejskie przepisy o ochronie danych osobowych. Firmy te mogą sprzedawać twoje dane do innych podmiotów. W dzisiejszych czasach bardzo dużo centrów telemarketingu powstaje na Ukrainie. To te centra mogą zarządzać twoimi danymi kupionymi gdziekolwiek na świecie z pominięciem polskiego i europejskiego prawa.

Następną grupą firm, które zapewne posiadają twój numer telefonu to wszelkiego rodzaju dostawcy usług. Od firmy energetycznej, poprzez dostawcę telewizji cyfrowej a nawet firmy kurierskie. I to bez znaczenia czy wysyłasz czy odbierasz paczkę. Podajesz swój numer, który od tego czasu zarządzany jest w bazie danych danej firmy. Masz pewność, że firma ta nie udostępnia twojego numeru?

Jak więc widzisz, nie musisz brać udziału w SMSowych loteriach czy też wpisywać swojego numeru na podejrzanych stronach internetowych, aby błyskawicznie trafić do wielu baz danych. Dlatego następnym razem nie dziw się, gdy zadzwoni telemarketer. Nie mów "przecież nigdzie nie podaję numeru" gdyż twój numer zapewne jest już w setkach baz danych. Kwestia czasu aż ktoś z tej bazy skorzysta na potrzeby sprzedaży ci ekstra garnków, ubezpieczenia czy pościeli z himalajskiej kozy. Dbajmy o swoje numery.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.