Cyberprzemoc i cyberbezpieczeństwo

Cyberprzemoc i cyberbezpieczeństwo

Od dłuższego czasu obserwujemy nasilenie się aktów cyberprzemocy czy też telefonicznej przemocy. Zjawisko to nasiliło się w okresie pierwszych lockdownów. Z niepokojem jednak obserwujemy, że coraz częściej ofiarami cyberprzemocy i przemocy telefonicznej padają dzieci i młodzież. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy na pierwszej linii ognia walki z cyberprzemocą. To do nas w pierwszej kolejności trafiają ofiary przemocy telefonicznej i cyberprzemocy. Zazwyczaj ofiary w pierwszej kolejności wpisują nieznane numery w wyszukiwarce internetowej albo bezpośrednio na naszym serwisie aby sprawdzić, kto kryje się za numerem służącym do ataków na nich. I teraz należy sobie odpowiedzieć pytanie, czy pomożemy im radzić sobie z cyberprzemocą czy też zostawimy ich samych sobie.

Dlaczego jednak angażować się w to zagadnienie i pisać kolejne poradniki. Przecież jest ich wiele a autorami są przedstawiciele rządu, policji, organizacji społecznych i inne osoby będące autorytetami. Warto to robić dlatego, że z jednej strony poradniki tamte są mało aktualne albo oderwane od życia. Z drugiej strony ofiara cyberprzemocy musi ich szukać, aby z nimi się zapoznać. Tutaj u nas jest już na serwisie i dzieli ją od poradnika jedno kliknięcie. A kto szybko pomaga ten dwa razy pomaga.

Cyberprzemoc jest to inaczej przemoc psychiczna działająca w obrębach Internetu, na którą narażone są głównie dzieci i młodzież. Niewinne "dogryzania" na portalach społecznościowych, umieszczenie w Internecie zdjęć obrażających, naruszających dobro drugiej osoby, podszywanie się pod kogoś w sieci, wyzywanie to wszystko są przeważnie nieświadome ataki cyberprzemocy, które mogą prowadzić do depresji, załamania psychicznego a nawet samobójstwa. Każdy z nas jest narażony na ataki cyberprzemocy ze strony rówieśników i innych użytkowników Internetu. Problem morzę wydawać się niewielki lecz osoba, która zostaje w jakiś sposób znieważona tłumi w sobie coraz większy problem, nad którym niby panowała, który zamienia się w depresje, a potem w myśli samobójcze. Dlatego rozmawianie z dzieckiem jest tak ważne. Tłumacz mu żeby nie czatował z nieznajomymi, nie udostępniał zdjęć które mogą być wyśmiane, nie nawiązywał znajomości w Internecie, nie umawiał się na spotkania w realnym świecie. Dzieci nie mają doświadczenia życiowego. Przeważnie nigdy nie spotkały się z dyskryminacją i innymi problemami codziennego życia. Dziecko nie wie że za drugą stroną monitora może siedzieć pedofil, gwałciciel, złodziej albo inny zły człowiek, który podaje się za kolegę, przyjaciela. Dbajmy o dobro młodego pokolenia szczególnie dzisiaj, w dobie Internetu, gdzie każdy morzę być narażony na cyberprzemoc.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Poradnik dla ofiar cyberprzemocy.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-02-02
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.