Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu?

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu?

Połączenia z nieznanych numerów, bywają bardzo męczące. Szczególnie, gdy czekamy na ważny telefon. W takich momentach każdy dźwięk dzwonka powoduje u nas szybsze bicie serca. I nadchodzi rozczarowanie. To tylko po raz kolejny obcy numer. Jak w takim razie poradzić sobie z wielokrotnymi połączeniami od niechcianych numerów? Najprościej blokować, każdy po kolei. Niestety to nie jest wyjście na dłuższą metą, ponieważ najprawdopodobniej za chwilę znów ktoś będzie chciał się z nami skontaktować. Ciągłe blokowanie nieznanych numerów bywa męczące. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że z nieznanego numeru dzwonią nie tylko oszuści, ale i mogą próbować się z nami skontaktować znajomi czy ktoś z rodziny. Czasem bywa tak, że rozładuje nam się telefon a musimy pilnie zadzwonić i pożyczamy od kogoś innego telefon. I tutaj pojawia się pytanie czy każde połączenie z nieznajomego numeru należy blokować? Oczywiście, że nie.

Większość numerów można sprawdzić. Najlepiej w wyszukiwarkę internetową - „google” wpisać interesujący nas numer. Po zatwierdzeniu, może powstać kilka możliwości.

1. W przypadku numeru niebezpiecznego pojawi nam się kilka albo nawet kilkanaście stron z nagłówkami. W takim przypadku, każda strona będzie zawierała wyszukiwany numer. Często tak się dzieje w przypadku oszustów. Jeśli nieznany numer jest często wyszukiwany to będzie mnóstwo komentarzy od użytkowników sieci. Najczęściej te komentarze są negatywne. A z opinii innych ludzi jesteśmy w stanie zweryfikować za kogo podaje się osoba nieuczciwa. Bardzo często mówi: że jest przedstawicielem jakiegoś banku, konsultantem działającym na zlecenie sieci czy jakiejś placówki i wiele innych.

2. Jeśli numer jest powiązany z jakąś instytucją czy placówką to znajdziemy taką informację. Bardzo dobrym przykładem jest numer 222571145. Wpisując ten numer w wyszukiwarkę, dowiemy się że to automatyczna sekretarka Sanepidu. Informuje nas, że zostajemy poddani kwarantannie ze względu na kontakt z osobą zarażoną Covid-19, albo gdy sami jesteśmy zarażeni.

3. Ostatnią możliwością jest to, że nie znajdziemy żadnych informacji. Najczęściej tak się dzieje w przypadku osób prywatnych. W takim wypadku najlepiej po prostu oddzwonić na numer, który chciał się z nami skontaktować. Aby potwierdzić tą informację, wystarczy, że wpiszemy własny numer. Może nam się wyświetlić jakaś aukcja na olx czy allegro jeśli coś sprzedajemy. W przypadku, gdy nie jesteśmy powiązani z żadnym kontem ani nie mamy własnej działalności i nasz numer nie jest ogólnie dostępny to nie znajdziemy informacji w Internecie.

W większości przypadków jesteśmy w stanie zweryfikować, kto próbował się z nami połączyć. Jeśli jest to jakaś podejrzana osoba czyli oszust na pewno będzie jakaś informacja w Internecie. Możemy nawet znaleźć artykuł, który stanowczo odradzi nam odebranie tego numeru. Rzadko, ale jednak zdarza się że nie znajdziemy żadnych informacji. Ale pamiętajmy brak danych to w tym przypadku dobry znak. Świadczy o tym, że to najprawdopodobniej osoba prywatna np. nasz znajomy, ktoś z rodziny.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2022-01-06
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.