Czym jest szum informacyjny?

Czym jest szum informacyjny?

W dobie wszechobecnego Internetu i dostępu do sieci w kosmicznych rozmiarach rozrosło się zjawisko szumu informacyjnego. Na każdym kroku jesteśmy torpedowani wiadomościami, newsami, plotkami – niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy też nie. Wokół zalewają nas informacje. Na różne tematy. Często informacje wyświetlane są mimo naszej woli – w telefonach, w komputerach, tabletach, na ekranach reklamowych w centrach handlowych. Wchodzimy na obojętnie jaką stronę, a z każdego kierunku pojawiają się różnego rodzaju nagłówki, headline’y, newsy. Kliknij i zobacz. Sensacja. W związku z powyższym, bardzo trudno rozpoznać nam, które wiadomości są prawdziwe, które nie. Mało tego, nie wiemy, które są istotne, a które mogą być zwykłym kiczem czy plotką. Choć informacji jest mnóstwo, tak naprawdę stajemy się bardziej zdezorientowani i zdezinformowani. Nie wiemy często, które treści niosą ze sobą jakąś wartość. Stajemy się niewolnikami Internetu i informacji. Niestety, nie zawsze dobrych i rzetelnych. Zjawisko szumu informacyjnego eksplodowało w ostatnich latach, a w czasach pandemii koronawirusa nabrało horrendalnych rozmiarów. Od kilkunastu miesięcy serwisy torpedują nas newsami na temat wirusa. To już nie tyle szum, co po prostu informacyjna wojna. Efekty? Odczuwamy większy stres, jesteśmy niepewni przyszłości, nie wiemy, co jest prawdą. Głupiejemy od nadmiaru napływających zewsząd informacji i sensacji. W dobie współczesnego Internetu oddzielenie ziarna od chwastu jest niezwykle trudne. Nawet w pełni świadomy i inteligentny czytelnik może się nabrać na internetowe oszustwo, kicz, tzw. fakenewsy.

Warto jednak sortować, szukać, szperać i znajdować odpowiednie i rzetelne treści. Pamiętajcie, że nie wszystko, co na mainstreamowych witrynach, jest dobre. Mało tego, im częściej i więcej będziecie tam zaglądać, tym więcej szumu będzie w Waszych głowach. Szukajcie dobrych źródeł. One istnieją, choć często trudno do nich dotrzeć. Jakie są podstawowe cechy szumu informacyjnego? Fragmentaryczność, chaotyczność, niespójność, nieaktualność, zdawkowe informacje, „puste” i małowartościowe teksty.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2019-11-23
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.