Czy odbierać nieznane numery?

Czy odbierać nieznane numery

Czy odbierać nieznane numery? Dzwoniące do nas nieznane numery najlepiej nie odbierać, ponieważ często są to telefony od oszustów. Takie połączenia często traktowane są jako spam. Mogą nas również narazić na dodatkowy koszt, jeżeli odbierzemy lub oddzwonimy na nieznany nam numer. Równie dobrze przestępcy mogą użyć sygnału rozłączenia po to, abyśmy pomyśleli, że oszust się rozłączył, a tak naprawdę połączenie nadal trwa i nalicza nam sporą kwotę do zapłaty. Wśród oszustów od niedawna pojawiła się nowa metoda oszustwa na tak zwany “tańszy abonament “. Polega ona na tym, że przestępca dzwoni do swojej ofiary podaje się za pracownika telekomunikacji, która tak naprawdę już od dawna nie istnieje i oferuje pokrzywdzonej przejście na tańszy abonament, w ten sposób wyciąga poufne dane osobowe ofiary. Kolejna forma takiego oszustwa polega na tym, że po odebraniu telefonu z konkretnego numeru odzywa się automat i głosem kobiety mówi, że w danej sieci, w której ofiara ma numer jest dostępny tańszy abonament i jeżeli chcemy z takiej usługi skorzystać to należy nacisnąć na klawiaturze cyfrę, którą podaje automat.

Taka metoda może być również na pracownika banku. W takim przypadku oszust dzwoni do ofiary z wiadomością, która dotyczy jej kart debetowych lub kredytowych. Na początku rozmowy przeprowadza weryfikację poprzez wybranie na telefonie odpowiedniej cyfry danych osobowych osoby, która ma zostać oszukana. Jeżeli taka osoba postanowi się rozłączyć, to oszust podający się za pracownika banku powie, że może to doprowadzić do zablokowania kont do momentu zakończenia weryfikacji. Jednak, gdy ofiara postanowi dokończyć weryfikację, to w tym momencie oszuści proszą o podanie danych takich jak imię, nazwisko, adres, pesel, hasło oraz datę ważności karty. Jak już oszuści dostaną takie dane, to w tym momencie dzwonią do banku pokrzywdzonej i przejmują kontrolę nad jej kontem. Dlatego trzeba pamiętać, aby nie dać się oszukać w taki sposób to nie należy odbierać nieznanych nam numerów. Najlepiej przed zadzwonieniem nam na numer nieznany lepiej sprawdzać go przez wyszukiwarkę internetową w celu poszukiwania właściciela i opinii jakie są na jego temat wystawione.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2019-10-22
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.