Karty lojalnościowe i rabaty nie są za darmo

Karty lojalnościowe i rabaty nie są za darmo

Zapewne posiadacie wiele kart lojalnościowych i aplikacji telefonicznych do rożnych sieci handlowych. Karta Moja Biedronka, aplikacja Lidl Plus, aplikacja Rossmann, Hebe i wiele innych. Korzystacie zapewne z promocji dla klientów tych sieci, tych sklepów i tych firm. Nie zdajecie sobie jednak sprawy, że nie kupicie banana za 10 groszy taniej czy maseczki na twarz z przeceną 5% bez ponoszenia kosztów z waszej strony. Najczęściej sprzedaliście nabywając kartę lojalnościową waszą prywatność. I to jeszcze nie jest w tym najgorsze, najczęściej także sprzedaliście prawa do dalszej odsprzedaży swojej prywatności. Czym są karty lojalnościowe i aplikacje lojalnościowe? Najprościej rzecz ujmując są to różnego rodzaju sposoby na przywiązanie klienta do danej marki. Sprawienie, aby dokonywał zakupów w tej a nie innej firmie. Takie jest założenie programów lojalnościowych, lecz czasy się zmieniają.

Dawniej, gdy powstawały pierwsze takie karty lojalnościowe wystarczyło mieć tylko ten kawałek plastiku, aby korzystać ze zniżek. Później firmy zaczęły zbierać dane w postaci adresu e-mail i był to koniec kart stricte lojalnościowych i zaczął się początek kart, jak to nazywamy, marketingowych, gdyż z "lojalnością" nie miały już nic wspólnego a chodziło o przekazywanie treści marketingowych typu "hej, kup u nas to i to". Teraz, aby dostać kartę lojalnościową trzeba dodatkowo podać numer telefonu i to już staje się niebezpieczne. Zobacz przegląd kart lojalnościowych w Polsce.

Czy czytacie regulaminy firm oferujących karty lojalnościowe? Czy wiecie, że w większości przypadków godzicie się nie tylko na przetwarzanie waszych danych (co oczywiste), wykorzystywanie ich w celach marketingowych (to oczywiste również, gdyż karty lojalnościowe stały się kartami marketingowymi), ale także udzielacie zgody na przekazywanie waszych danych, w tym numeru telefonu i wcześniej udzielonych zgód marketingowych innym podmiotom? Tak, firmy mogą udostępnić wasze dane innym firmom, które wykorzystają je do sprzedaży swoich produktów. I nawet jeśli myślicie, że dane te posiada tylko ta firma, która dała wam kartę lojalnościową, tak na prawdę wasze dane mogą już być sprzedane do dziesiątek firm telemarketingowych. Pomyślcie więc dwa razy czy to wam się opłaca.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2020-11-29
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.