Czy rozmawiam z doradcą czy oszustem

Czy rozmawiam z doradcą czy oszustem

Często zadajemy sobie pytanie, czy dzwoniąca do nas osoba podająca się za bank, ubezpieczyciela czy inną instytucję to faktycznie osoba reprezentująca instytucję, w której mamy ubezpieczenie domu, samochodu, rachunek w banku itd. czy to też najzwyczajniej w świecie zwykły oszust, który próbuje wyłudzić nasze dane czy też podstępem sprzedać nam jakieś usługi czy też produkty finansowe. Nie możemy być pewni tego do końca, ale warto przestrzegać kilu reguł, aby nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego i odpowiedzieć sobie na pytanie czy rozmawiamy z doradcą, czy rozmawiamy z oszustem. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad.

Po pierwsze sprawdź numer z którego dzwoni do ciebie osoba przedstawiająca się jako przedstawiciel czy doradca. Możesz to zrobić na takich serwisach jak ktoto.info czyli na największej w Polsce wyszukiwarce numerów telefonów. Tam w komentarzach możesz znaleźć opinie innych użytkowników, do których dzwoniono wcześniej z danego numeru telefonu. Jeśli już rozmawiasz z doradcą bądź przedstawicielem banku, możesz zostać poproszony o pewne informacje, aby doradca mógł zweryfikować, czy rozmawia z tobą. Pamiętaj jednak, że doradca nie prosi cię o numer PESEL czy też datę urodzenia. Ewentualnie może zapytać Cię na przykład o trzecią cyfrę numeru PESEL bądź też powiedzmy miesiąc urodzenia. Doradca takie informacje posiada i w taki sposób może zweryfikować twoją tożsamość. Nie może jednak zapytać o podanie pełnych danych wrażliwych w celach weryfikacji. Jeśli tak robi - odłóż słuchawkę. Doradca też wie z jakich usług banku czy jakiego rodzaju ubezpieczenia korzystasz. Ma to wszystko w systemie i nie będzie cię o to pytał. Jeśli pyta jakie masz ubezpieczenie jakiego samochodu - możesz mieć pewność, że to oszust.

Oszustwa przez telefon to bardzo popularny sposób. Jedni oszuści chcą tylko wyciągnąć od ciebie dane wrażliwe, dane osobowe czy też rodzaj usług z jakich korzystasz. Inni oszuści podszywający się na przykład pod daną sieć telefoniczną próbują sprzedać swoje usługi, usługi innej sieci pod pretekstem "przedłużenia obecnej usługi" lub też innymi sposobami. Uważajmy na to i zawsze sprawdzajmy nieznane nam numery telefonu aby uniknąć padnięcia ofiarą oszustwa.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.