Uwaga na niebezpieczne aplikacje

Uwaga na niebezpieczne aplikacje

Okazuje się, że niebezpieczne aplikacje oferują już nie tylko niezaufane strony, lecz także pozornie zaufane sklepy z aplikacjami. A wśród nich można znaleźć takie wspaniałości, jak bardzo przydatne aplikacje do tworzenia grafik, albo obsługi portali społecznościowych. Niektóre z nich są rekomendowane przez twórców, albo stanowią ich produkt, ale są też i takie, które nie można nazwać bezpiecznymi. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i ataków na rozmaite urządzenia, w tym na smartfony, coraz więcej użytkowników stara się, by na ich urządzeniach nie wylądowały niebezpieczne aplikacje. Zaufane źródła, czy to wystarczy? Jak się jednak okazuje, nie zawsze wystarczy pobierać je tylko z zaufanych źródeł, o czym przekonało się już wielu użytkowników smartfonów. Niebezpieczne aplikacje mogą znaleźć się także w oficjalnych sklepach z aplikacjami. Ilość apek w sklepach oraz wysoka częstotliwość ich aktualizacji sprawiają, że bardzo często proceder, jakim jest wyłudzanie danych apki mogą realizować, gdyż przejdą niezauważone przez proces weryfikacji ich bezpieczeństwa w sklepach z aplikacjami mobilnymi. Zdarzało się już nieraz, że popularna i bezpieczna apka po aktualizacji stawała się narzędziem wyłudzania danych.

Dodatkowe zabezpieczenia

Z tego powodu dobrze jest wyposażyć telefon w odpowiednie oprogramowanie ochronne i diagnostyczne. Takie programy, mają za zadanie informować o nieprawidłowościach, ale także w razie czego blokować niezbyt rozsądnie stworzone aplikacje, ale także przeciwdziałać zbyt pochopnym instalacjom, albo podawaniu zbyt wielu danych. To może być trudne do weryfikacji, gdyż niektóre funkcje mogą wymagać dostępu na przykład do aparatu w telefonie, albo to słynne logowanie automatyczne.

Czasem można zalogować się za pomocą konta go Gmaila, albo Facebooka. I nie wydaje to się czasem niczym podejrzanym, ale takim właśnie może być. Gdyż dzięki niektórym danym, można pozyskiwać dodatkowe informacje, nie koniecznie takie, które chcemy ujawniać innym.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2019-01-29
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.