Uzależnieni od telefonu

Uzależnieni od telefonu

Coraz częściej wszędzie, gdzie by się człowiek nie pojawił można zaobserwować takie samo zjawisko. Osoby wpatrzone w swoje aparaty telefoniczne, albo coś piszące na klawiaturze, albo grające w gry, albo uśmiechające się do małego ekranu. Ale także prowadzące długie i emocjonujące rozmowy. Najczęściej takie sytuacje można zaobserwować w autobusach, tramwajach, zwłaszcza jeśli podróżni jadą dość daleko. Kolejnym miejscem, do tego typu aktywności, mogą się okazać kawiarnie, ciastkarnie, a także restauracje. Ale także rodzinne spotkania, zwłaszcza rodzinne obiadki.

Zwłaszcza te ostatnie mogą być dość frustrujące, kiedy duża rodzina po wspólnie zjedzonym posiłku, zamiast prowadzić zabawne rozmowy, milczy. A większość domowników sięga po swoje, odłożone obok talerza, albo jeszcze ukryte w kieszeni urządzenia, aby sprawdzić, co nowego na Facebooku. Takie zachowania stały się już normą, a poziom uzależnienia od telefonu dotyczy już niemalże każdej grupy społecznej, od małych dzieci w wieku przedszkolnym, aż po dziadków w wieku emerytalnym.

Czy to uzależnienie od telefonu?

Kiedy można stwierdzić, że ktoś jest uzależniony od swojego urządzenia, typu smartfon, albo na przykład korzystania z Facebooka? To może być łatwe do sprawdzenia, kiedy taka osoba nie chce jeść, albo zaczyna jeść zimne posiłki, nawet po ich zagrzaniu. Ponad to nigdzie nie rusza się bez telefonu, nawet w domu, do toalety chodzi se smartfonem w ręku. Najczęściej widywana jest wgapiona w ekran i mało, które informacje do niej docierają. Może się to także obawiać spaniem ze smartfonem w pobliżu, ale także niechęcią do spędzania czasu wolnego w inny sposób niż na korzystaniu z urządzenia.

Jak nieuzależnić się od telefonu? Bywa, że osoba sama zaczyna zauważyć zmiany w zachowaniu u samego siebie, można wtedy uznać, że telefon w życiu takiej osoby stał się niepożądany, a wręcz stanowi przedmiot nękający ją i całą rodzinę. Zaczyna brakować jej innym osobom, gdyż nie poświęca uwagi domownikom, ani osobom bliskim, ale wyłącznie sobie, swoim znajomym online, ale także oddaje się ciągle rozrywce.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.