Uzależnieni od telefonu

Uzależnieni od telefonu

Coraz częściej wszędzie, gdzie by się człowiek nie pojawił można zaobserwować takie samo zjawisko. Osoby wpatrzone w swoje aparaty telefoniczne, albo coś piszące na klawiaturze, albo grające w gry, albo uśmiechające się do małego ekranu. Ale także prowadzące długie i emocjonujące rozmowy. Najczęściej takie sytuacje można zaobserwować w autobusach, tramwajach, zwłaszcza jeśli podróżni jadą dość daleko. Kolejnym miejscem, do tego typu aktywności, mogą się okazać kawiarnie, ciastkarnie, a także restauracje. Ale także rodzinne spotkania, zwłaszcza rodzinne obiadki. Zwłaszcza te ostatnie mogą być dość frustrujące, kiedy duża rodzina po wspólnie zjedzonym posiłku, zamiast prowadzić zabawne rozmowy, milczy. A większość domowników sięga po swoje, odłożone obok talerza, albo jeszcze ukryte w kieszeni urządzenia, aby sprawdzić, co nowego na Facebooku. Takie zachowania stały się już normą, a poziom uzależnienia od telefonu dotyczy już niemalże każdej grupy społecznej, od małych dzieci w wieku przedszkolnym, aż po dziadków w wieku emerytalnym.

Czy to uzależnienie od telefonu?

Kiedy można stwierdzić, że ktoś jest uzależniony od swojego urządzenia, typu smartfon, albo na przykład korzystania z Facebooka? To może być łatwe do sprawdzenia, kiedy taka osoba nie chce jeść, albo zaczyna jeść zimne posiłki, nawet po ich zagrzaniu. Ponad to nigdzie nie rusza się bez telefonu, nawet w domu, do toalety chodzi se smartfonem w ręku. Najczęściej widywana jest wgapiona w ekran i mało, które informacje do niej docierają. Może się to także obawiać spaniem ze smartfonem w pobliżu, ale także niechęcią do spędzania czasu wolnego w inny sposób niż na korzystaniu z urządzenia.

Jak nieuzależnić się od telefonu? Bywa, że osoba sama zaczyna zauważyć zmiany w zachowaniu u samego siebie, można wtedy uznać, że telefon w życiu takiej osoby stał się niepożądany, a wręcz stanowi przedmiot nękający ją i całą rodzinę. Zaczyna brakować jej innym osobom, gdyż nie poświęca uwagi domownikom, ani osobom bliskim, ale wyłącznie sobie, swoim znajomym online, ale także oddaje się ciągle rozrywce.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2020-02-02
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.