Zgłoś naruszenie przepisów

Zgłoś naruszenie przepisów

Jeśli masz uzasadnione przypuszczenia, że telemarketer czy też firma, która zleciła telemarketing łamie obowiązujące przepisy prawa, masz prawo zgłosić takie naruszenie przepisów. Co więcej, wszystkich do tego serdecznie namawiamy, aby walczyć z nieuczciwymi praktykami telefonicznymi. W poniższym materiale podpowiemy jak przygotować skargę i wnioski do urzędów oraz jak zgłosić swoją skargę do Urzędu komunikacji Elektronicznej oraz do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w celu podjęcia przez te jednostki czynności kontrolnych i w przypadku dopatrzenia się naruszenia przepisów - ukarania firm, które łamią prawo i dręczą nas niechcianymi telefonami.

Możesz też skorzystać z usług zaprzyjaźnionej firmy, która w Twoim imieniu zgłosi takie skargi. W celu zapoznania się z ich ofertą można przejść bezpośrednio na ich stronę internetową nie-dzwonic.pl gdzie uzyskamy profesjonalną pomoc.


Przygotuj poprawnie skargę

Aby nasza skarga wywołała odpowiednie skutki, musi być poprawnie przygotowana. Zarówno pod względem formalnym jak i pod względem treści zawartej w skardze. Jeśli nie będzie przygotowana poprawnie pod względem formalnym, zostanie odrzucona na wstępie bez rozpatrzenia. Jeśli natomiast chodzi o treść skargi, musi zawierać wszelkie niezbędne informacje, które pomogą urzędowi w rozpoczęci działań kontrolnych a następnie ewentualnemu karaniu nieuczciwych i łamiących przepisy firm.

Formalne przygotowanie skargi

Aby każde pismo urzędowe wywołało określone skutki, aby w ogóle było rozpatrywane, musi spełnić kilka formalnych założeń. W pierwszej kolejności musi posiadać datę i miejsce. Najlepiej umieścić ją w nagłówku zapisując na przykład "Kraków, dnia 28 stycznia 2020 roku". Następnie muszą być podane dane strony. Czyli należy zapisać swoje imię i nazwisko oraz adres, w tym adres do korespondencji jeśli jest inny. Oczywiście należy też zaznaczyć adresata naszego pisma. Może to być Urząd Komunikacji Elektronicznej, ul. Giełdowa 7/9, 01-211 Warszawa lub Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

Poniżej należy zwięźle napisać czego oczekujemy, opisać sprawę, uzasadnić i dołączyć wszelkie możliwe załączniki, które pomogą w rozpatrzeniu pisma. Nie zapominajmy też o osobistym podpisie. Jeśli występujemy w imieniu innej osoby, jesteśmy jej pełnomocnikiem, nie zapomnijmy o dołączeniu pełnomocnictwa i potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Dobrą praktyką, chociaż nie wymogiem, jest podanie naszego telefonu i adresu e-mail, aby urząd w przypadku drobnych pytań mógł się z nami skontaktować.

Poprawne uzasadnienie skargi

W treści swojej skargi musimy umieścić wszelkie niezbędne informacje, które mogą przydać się urzędowi podczas rozpatrywania naszego pisma. Pamiętajmy, że urząd to nie biuro detektywistyczne ani też nie jasnowidze, którzy wszystko wiedzą lub mogą się dowiedzieć bądź domyśleć. Na wstępnym etapie urząd weryfikuje zgłoszenie, zastanawia się i podejmuje decyzję czy podjąć odpowiednie kroki kontrolne. Jeśli na tym etapie nie ma wszystkich istotnych informacji może odrzucić naszą skargę. Oczywiście, gdy już zajmie się sprawą to na etapach przeprowadzonego postępowania będzie zbierał materiały i sprawdzał sprawę, ale na wstępnym etapie nie prowadzi śledztwa tylko zastanawia się, czy rozpocząć procedurę kontrolną.

Dlatego też w swoim piśmie umieśćmy takie informacje jak nasz numer telefonu, na który dzwonił telemarketer, numer telefonu z którego dzwoniono, datę i godzinę połączenia oraz czas trwania połączenia. jeśli wiemy co to za firma dzwoniła to napiszmy o tym. Jeśli wiemy jak przedstawił się pracownik to również napiszmy o tym.

Napiszmy też o swoich przypuszczeniach. Opiszmy jak naszym zdaniem telemarketer bądź firma, która jest w posiadaniu naszych danych łamie przepisy. Pamiętajmy, że piszemy skargę na firmę, która łamie obowiązujące przepisy prawa więc musimy wskazać jakie nasze prawa zostały złamane. Nie musimy tu cytować odpowiednich paragrafów i radzimy nie cytować ich, gdyż najprawdopodobniej popełnia państwo błędy. A nawet jeśli nie, to urząd zajmie się kontrolą tylko zgodności z przytoczonymi paragrafami a nie spojrzy na sprawę szerzej - a być może firma łamie też inne przepisy. Wystarczy opisać własnymi słowami na czym polega problem.


Złóż skargę na telemarketerów

Swoją skargę możesz złożyć w dwóch miejscach, w zależności od tego czy zostały naruszone przepisy związane z bezprawnym użyciem danych osobowych czy też niezgodnym z prawem wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. W pierwszym przypadku należy złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych a w drugim przypadku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oczywiście nie ma też przeszkód, aby swoją skargę kierować do obu urzędów jednocześnie.

Złóż skargę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Skargę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej możesz złożyć na piśmie na podany adres bądź też skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej dostępnej na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Adres: ul. Giełdowa 7/9, 01-211 Warszawa

Telefon: 225349162

Strona internetowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Złóż skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych możesz złożyć na piśmie na podany adres bądź też skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej dostępnej na stronie Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Adres: ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa

Telefon: 225310300

Strona internetowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.


Podsumowanie

Serwis Ktoto.info służy użytkownikom, którzy nie chcą odbierać połączeń telefonicznych od telemarketerów i otrzymywać wszelkiego rodzaju spamu telefonicznemu. Pozwala identyfikować niechciane numery i odbierać tylko te, które chcemy odebrać. Jednak sami nie jesteśmy w stanie walczyć z niechcianymi telefonami. Tutaj potrzebna jest pomoc użytkowników. Każdego z osobna. Aby zwalczyć spam telefoniczny należy karać telefonicznych spamerów. W tym celu trzeba zgłaszać wszelkie próby obchodzenia czy też łamania prawa. I z tego powodu gorąco namawiamy wszystkich, aby składali skargi do odpowiednich urzędów. Jeśli macie problem z przygotowaniem takiej skargi, skontaktujcie się z nami. Chętnie pomożemy i służymy radą jak taką skargę skutecznie przygotować.


Zobacz także na naszym blogu:

Czy numery telefonow to dane osobowe
Czy numery telefonów to dane osobowe?

Nad tym, czy numer telefonu to to dane osobowe trwa długa dyskusja. zastanówmy się więc czym są dane osobowe a następnie przeanalizujmy, czy numer telefonu stanowi dane osobowe. Pozwoli nam to na odpowiedź na to często pojawiające się pytania a odpowiedź na to pytani pozwoli nam także skutecznie walczyć z nieznanymi numerami oraz natrętnymi telemarketerami.

Dane osobowe dane wrazliwe
Dane osobowe  - dane wrażliwe

Dane osobowe, to niezwykle istotna kwestia gdyż sami wybieramy osoby i firmy którą chcemy je udostępniać, ale także staramy się mieć możliwość ich poprawiania oraz możliwość zrezygnowania podawania tych danych w dowolnym momencie. Kiedy decydujemy się podać dane chcemy aby możliwość z nich korzystania miała tylko i wyłącznie ta firma lub organizacja, której je podajemy.

Lista robinsona telefoniczna lista robinsonow
Lista Robinsona - Telefoniczna Lista Robinsonów

Telefoniczna Lista Robinsonów (TLR) to lista numerów telefonów stworzona przez serwis ktoto.info z numerami telefonów, które nie życzą sobie połączeń marketingowych. Działa na zasadzie znanej na całym świecie listy o nazwie"Lista Robinsona" bądź też "Lista Robinsonów". Jak działa Telefoniczna Lista Robinsonów? Każdy użytkownik telefonu komórkowego może wpisać się na listę.


 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.