Czy numery telefonów to dane osobowe?

Czy numery telefonów to dane osobowe?

Nad tym, czy numer telefonu to to dane osobowe trwa długa dyskusja. zastanówmy się więc czym są dane osobowe a następnie przeanalizujmy, czy numer telefonu stanowi dane osobowe. Pozwoli nam to na odpowiedź na to często pojawiające się pytania a odpowiedź na to pytani pozwoli nam także skutecznie walczyć z nieznanymi numerami oraz natrętnymi telemarketerami. Czym więc są dane osobowe? Dane osobowe według definicji oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej, czyli osobie, której dane dotyczą. Możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny. Znając więc definicję "danych osobowych" przeanalizujmy czy numer telefonu jest daną osobową. W pierwszej kolejności można wykreślić numery telefonu należące do przedsiębiorców i firm. Z definicji "dane osobowe" wynika, że muszą dotyczyć osoby fizycznej. W definicji dalej mowa jest o "informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej".

Czy więc numer telefonu jest daną osobową? Zależy jak prezentuje się ten numer. Jeśli numer telefonu zestawiony jest z inną informacją (imię i nazwisko, numer pesel, adres czy też inną podobną) to tak. Numer telefonu będzie w tym wypadku daną osobową. Jeśli jednak numer telefonu to ciąg cyfr z przedziału od 120-000-000 (najniższy możliwy numer w Polsce) do 899-999-999 (najwyższy numer telefonu możliwy do uzyskania w Polsce) to już nie. To tak, jakby wskazać nazwisko polskiego króla (losowo) i dodać losowy numer - na przykład Chrobrego 72 - to jest to jakiegoś rodzaju adres i zapewne wiele osób w Polsce mieszka na ulicy Chrobrego 72. Ale samo takie losowo wygenerowane informację jak nazwisko króla i numer nie jest daną osobową. Nawet jeśli dodamy do tego nazwę dużego miasta np. Kraków. Zapewne w Krakowie jest ulica Chrobrego i znajduje się tam numer 72. Ale to nadal nie są dane osobowe bo nie pozwalają na identyfikację konkretnej osoby. Jeśli jednak zestawimy to z nazwiskiem, numerem PESEL czy innymi informacjami wskazującymi na konkretną, możliwą do zidentyfikowania osobą (Adam Nowak, Chrobrego 72, Kraków) to są to już dane osobowe. Podobnie w przypadku numeru telefonu. Sam losowy numer z danej puli to nie są dane osobowe (inaczej nielegalna byłaby matematyka na dużych liczbach). I sam losowy numer np. 12-345-67-89 wskazujący na jakiś numer z krakowskiej strefy numeracyjnej nie jest danymi osobowymi. Jeśli jednak zestawimy ten numer z nazwiskiem, numerem PESEL czy też inną informacją, która może służyć do identyfikacji konkretnej osoby, to już będą dane osobowe.

A dlaczego o tym piszemy. Z dwóch powodów. o pierwsze aby odpowiedzieć osobom, które piszą do nas "nie wyrażam zgody na przechowywanie moich danych osobowych w postaci mojego numeru telefonu" - sam numer losowy z przedziału wskazanego wyżej nie jest danymi osobowymi. Nie pozwala na identyfikację konkretnej osoby. Z drugiej strony piszemy o tym, aby mogli Państwo reagować na telemarketerów. Jeśli telemarketer ma Państwa numer telefonu oraz dodatkowe informacje (takie jak miejsce zamieszkania, imię, nazwisko czy też inne) to ma on w swoich rękach Państwa dane osobowe.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-02-22
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.