Bezpieczna bankowość internetowa od podstaw

Bezpieczna bankowość internetowa od podstaw

Internet potrafi ułatwić nam życie. Szczególnie widać to na przykładzie bankowości. Czasy, w których musieliśmy udawać się do banku w celu wykonania przelewu wydają się już prehistorią. Dziś normą jest wykonywanie wszystkich operacji finansowych z poziomu naszego domowego komputera. Możemy założyć konto przez internet i mieć pełną kontrolę nad finansami domowymi. Jednak bankowanie przez internet niesie za sobą również zagrożenia. Ryzyko utraty naszych pieniędzy podczas korzystania z bankowości internetowej jest duże. Wszystko zależy jednak od nas i stopnia ostrożności, który zastosujemy. Na co zwracać uwagę, żeby nie dać się okraść? O tym będzie poniższy tekst.

Powinniśmy korzystać z naszej bankowości internetowej na komputerach, do których mamy pełne zaufanie. Ideałem jest sytuacja, w której korzystamy wyłącznie z naszego komputera domowego podczas logowania do banku. Na pewno dużym błędem będzie używanie ogólnodostępnych komputerów, na przykład w różnych kafejkach internetowych. Nie jest dobrym rozwiązaniem również korzystanie z otwartych sieci WiFi. W takim przypadku ryzyko poznania naszego loginu i hasła przez osoby niepowołane znacznie wzrasta.

Innym ważnym czynnikiem jest zwrócenie uwagi na adres strony, który wyświetla nam się w przeglądarce. Złodzieje potrafią podmienić stronę naszego banku na spreparowaną, dzięki której przechwycą nasz login i hasło. Dlatego każda wątpliwość co do poprawności adresu strony, jej wyglądu lub też informacji, które wyświetlają się po kliknięciu w kłódkę certyfikatu ssl przy adresie domeny powinna zapalić w naszej świadomości czerwoną lampkę.

Nasz bank nigdy nie wyśle do nas wiadomości z prośbą o zalogowanie na konto na naszą skrzynką e-mail ani na nasz telefon. Takie wiadomości powinny zostać przez nas zgłoszone do banku nawet w przypadku, w którym nie wzbudzają żadnych podejrzeń od strony wizualnej. Jest to typowy zabieg, dzięki któremu złodzieje liczą, że osłabią naszą czujność. Przy tej okazji można również wspomnieć o wymogu posiadania aktualnego oprogramowania antywirusowego na naszym komputerze, które powinno takie wiadomości i linki w nich się znajdujące oznaczyć jako niebezpieczne.

Podsumowując, bankowość internetowa potrafi ułatwić nam życie. Ułatwia niestety również życie złodziejom, którzy czyhają na nasze pieniądze. Dlatego musimy zachować najwyższy stopień ostrożności podczas korzystania z internetu. Zobacz też ciekawy artykuł na ten temat w serwisie Bankier.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.