Dane osobowe - dane wrażliwe

Dane osobowe  - dane wrażliwe

Dane osobowe, to niezwykle istotna kwestia gdyż sami wybieramy osoby i firmy którą chcemy je udostępniać, ale także staramy się mieć możliwość ich poprawiania oraz możliwość zrezygnowania podawania tych danych w dowolnym momencie. Kiedy decydujemy się podać dane chcemy aby możliwość z nich korzystania miała tylko i wyłącznie ta firma lub organizacja, której je podajemy. Nowoczesna technologia pozwalam na wiele niektóre programy mogą mieć wbudowane moduły chcący pozyskiwać dane dodatkowe niezbyt uczciwy sposób aby potem móc je wykorzystać na przykład w celu odsprzedaży firma z kupującym dane taką daną może być na przykład numer telefonu które z jednej strony może być ogólnodostępny dla znajomych ale niekoniecznie dla telemarketerów zwłaszcza takich którzy pracują firmach nastawionych tylko na zysk. A nie na zaspokajaniu potrzeb klientów i nie działające na zasadzie Win-Win.

Dane wrażliwe, co to jest?

Coraz częściej w sieci można spotkać informacje na temat tego co to są dane wrażliwe/ dane wrażliwe można określić mianem bardziej osobistych informacji którymi nie chcemy dzielić się ze wszystkim ale tylko z osobami które znamy i im ufamy tak to działa w realnym świecie jednak dane wrażliwe mogą także dotyczyć tego co publikujemy w sieci na portalach społecznościowych umieszczamy różnego rodzaju dodatkowe informacje na swój temat. Nie koniecznie muszą to być dane w formie pisemnej, ale czasem zdjęcia, informujące, to gdzie aktualnie jesteśmy, albo udostępniona mapa z adresem. Takie dane, podajemy z jednej strony świadomie, ale z innej, zupełnie, nie mając świadomości, jakie to może przynieść skutki w przyszłości.

Istnieją osoby, ale także grupy osób, które poszukują tego rodzaju informacji, po to, aby z nich w jakiś sposób zrobić użytek. To może być im potrzebne do hejtu, czyli wyśmiewania nas, albo innej formy dokuczania, czy niezbyt eleganckiego komentarza, ale także na przykład do podjęcia próby wyłudzenia od nas pieniędzy, ot choćby pod pozorem sprzedaży. Może się jednak okazać, że taka nowa bluzka, pralka, albo komplet garnków, nie są nam w ogóle potrzebne. Dlatego uważajmy gdzie podajemy swoje dane osobowe.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.