Czy oddzwaniać na pojedynczy sygnał

Czy oddzwaniać na pojedynczy sygnał

Zapewne wiele razy spotkaliście się z sytuacją, że dzwoni do was nieznany numer ale dzwoni tylko ułamek sekundy. Czasami to jeden sygnał, czasami wręcz telefon nie zdąży wydać żadnego odgłosu a jedynie podświetli się ekran. Z większością takich sytuacji wiąże się niebezpieczeństwo w kilku postaciach co postaramy się opisać poniżej. Jednak już z góry możemy odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule - czy oddzwaniać na pojedynczy sygnał? Nie, nie należy oddzwaniać. Najpierw sprawdźmy kto to a jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia to przyjmijmy założenie, że jak to coś ważnego to zadzwoni drugi raz a jak nie zadzwoni to pewnie pomyłka lub rozładowany telefon - więc i tak nie warto oddzwaniać. Czy oddzwaniać na pojedynczy sygnał? Co mówią o tym eksperci?

Pojedynczy sygnał jako oszustwo międzynarodowe

Międzynarodowe numery telefonów jako sposób oszustwa. Wiele takich pojedynczych sygnałów to zwyczajne oszustwo telefoniczne. Firmy zarabiają na oddzwaniających numerach. Najczęściej telefon taki pochodzi z Falklandów (kierunkowy +500), Panama (+507) , Kostaryka (+506), Nikaragua (+505) i wielu innych krajów, których numery kierunkowe zbliżone są do polskich sieci komórkowych. W podobny sposób oszuści wykorzystują numery podobne do numerów kierunkowych polskich miast. Numer kierunkowy Wyspy Wniebowstąpienia (+247) lub Republiki Konga (+243) można pomylić z numerem z Płocka (24). Z kolei telefon z Wybrzeża Kości Słoniowej (+225) wygląda podobnie do telefonu z Warszawy (22). W sierpniu minionego roku firma Orange ostrzegała przed odbieraniem połączeń z Republiki Środkowoafrykańskiej. Dzwoniono z numeru +23 677 990 617, który w pierwszej chwili może wyglądać jak połączenie przychodzące z Ciechanowa. Pod tymi numerami kryją się zagraniczne numery premium a koszt oddzwonienia może oscylować w granicach 1.000,00 złotych.

Pojedynczy sygnał jako badanie rynku numerów

Firmy posiadające bazy numerów telefonów, aby je zaktualizować (sprawdzić, czy numer jest aktywny) często korzystają z systemów wywoływania. Taki ułamek sekundy połączenia potrafi sprawdzić, czy numer jest aktywny, Jest to bez kosztowy system (nie zdążymy odebrać więc dzwoniący nie ma kosztów, ewentualne koszty to złapanie się na pocztę głosową). Dodatkowo firmy takie notują, które osoby oddzwaniają i zapisują je jako osoby, które nie widzą problemów w rozmowie z nieznanymi numerami telefonów. I wtedy już przepadliśmy bo nasz numer oznaczony zostanie jako super hiper gold premium, pod który można dzwonić zawsze w każdej sprawie bo odbierze.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-09-03
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.