Jak się pracuje w call center?

Jak się pracuje w call center

Wraz z rozwojem sektora usług, powstała również potrzeba kompleksowej obsługi klienta. Klienci bywają różni, o czym doskonale wie każdy telemarketer. Wbrew obiegowej opinii, to nie jest łatwa praca. Wymaga przede wszystkim cierpliwości i dużego samozaparcia. No i pewnych predyspozycji, bo nie każdy łatwo się w tym odnajdzie. Wszechobecne call center oferują tzw. „pracę na słuchawkach”. Oferują swoim konsultantom wiele różnych projektów. Od pozyskiwania nowego klienta, po utrzymywanie dotychczasowego, przyjmowanie zleceń dzwoniącego, czy udzielanie pomocy technicznej. Praktycznie w każdym z tych przypadków trzeba mieć konkretną wiedzę na temat danego produktu, o co nie jest trudno, bo firmy oferują swoim pracownikom potrzebne szkolenia.

Praca w call center uczy większej pewności siebie i szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Pomaga wykorzystać techniki sprzedażowe również w codziennym życiu. Łatwiej załatwić sprawę w banku, czy urzędzie, jeśli wiesz, jak podejść rozmówcę i powiedzieć, co chce usłyszeć. Ludzie lubią czuć się doceniani. Jeśli potraktujesz ich wyjątkowo, łatwiej Cię zapamiętają i postarają się pomóc. Uśmiech i pewność siebie są słyszalne w głosie. A nasz głos to przecież jedyne narzędzie, dzięki któremu możemy wpłynąć na rozmówcę podczas rozmowy telefonicznej. To naszemu głosowi klient musi zaufać. Klient słyszy, kiedy jesteśmy niezadowoleni lub zniechęceni i nie zależy nam na tym, żeby mu pomóc. Może również zgadnąć, że jesteśmy zdesperowani, żeby koniecznie mu coś sprzedać, a na nachalność raczej nam nie pomoże w zdobyciu tego, czego chcemy.

Praca „na słuchawkach” nie cieszy się zbyt wielkim poważaniem. Głównie dlatego, że postrzega się ją jako niezbyt ambitną i mało wymagającą. Bywa także słabo płatna i zdarza się, że ludzie szybko się zniechęcają. Przy braku pożądanych efektów można się szybko zrazić. Rotacja pracowników jest tak duża, że rzadko kiedy można w jednej firmie znaleźć grupę osób, która pracuje razem dłużej niż rok. To praca nie dla każdego.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.