Zarządzanie relacjami z klientem zdalnym.

Zarządzanie relacjami z klientem zdalnym.

Rok 2020 narzucił zdalne relacje z klientami. W mgnieniu oka, aby firmy nie straciły swoich klientów, musiały się dostosować, aby utrzymać więź z klientami zarówno w kraju, jak i za granicą. Ten nowy sposób komunikacji wymagał wielu inwestycji i kreatywności. Klient zdalny często kojarzy się z centrami telefonicznymi i dużymi operatorami. Jednak przedsiębiorcy również czasami mają do czynienia z tego typu relacjami z klientami, zwłaszcza gdy są obecni na rynku krajowym lub nawet międzynarodowym. Pytanie brzmi, jak utrzymać dobrą relację z klientem, gdy kontakt twarzą w twarz nie jest możliwy? Kwestia przygotowania. Jako przedsiębiorca, jesteś przyzwyczajony do spotykania się z różnymi klientami, często w luźnych sytuacjach: przy kawie, lunchu, itp. Jednak czasami Twoi klienci są daleko od Ciebie.

To może być skomplikowana sytuacja, zwłaszcza gdy jest to ważny klient i trzeba utrzymywać z nim bardzo dobre relacje. Odległość wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i w tym przypadku lepiej jest skorzystać z telefonu lub wideokonferencji. Oprócz wzmocnienia więzi między Tobą a Twoim klientem, narzędzia te pozwolą Ci zyskać większą wiarygodność niż w przypadku zwykłego e-maila. Podczas rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji, aby upewnić się, że klient jest dostępny, uzgodnij wcześniej godzinę, o której może do Ciebie zadzwonić. Zajęty lub spieszący się klient nie będzie zwracał uwagi na Twoją wypowiedź, co może Cię ukarać. Przed umówieniem się na spotkanie telefoniczne warto porozumieć się drogą mailową w celu ustalenia daty i godziny. Planowanie z wyprzedzeniem pozwoli Ci również przygotować się i poznać argumenty, które przedstawisz, abyś nie stracił koncentracji podczas rozmowy. W przeciwieństwie do spotkań, do których jesteś przyzwyczajony, zbyt długa rozmowa może szybko wydać się nudna, więc masz mniej czasu na rozwinięcie każdego tematu. Kiedy już przygotujesz się do rozmowy, pamiętaj, że nawet na odległość, relacja z klientem jest nadal ważna. Przyjęcie odpowiedniego tonu głosu pomoże Ci, podobnie jak dobór właściwych słów. Choć może się to wydawać oczywiste, trzęsąca się mowa sprawi, że stracisz wiarygodność. A jeśli jest to wideokonferencja, upewnij się, że wyglądasz dobrze, zwłaszcza jeśli dzwonisz z domu. Pamiętaj, że zwracanie uwagi na szczegóły oznacza zwracanie uwagi na drugą osobę.

Odległość nie przeszkadza w poszukiwaniach. Wbrew pozorom poszukiwanie może odbywać się również na odległość. Spotkanie z potencjalnymi klientami na odległość jest z pewnością bardziej skomplikowane, ale można wykorzystać swój krąg kontaktów. Na przykład osoby, do których regularnie dzwonisz, mogą opowiedzieć swoim klientom o Tobie i Twojej firmie. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na swoich obecnych klientów. Aby pozostać z nimi w stałym kontakcie, monitoruj ich działalność i śledź ich na portalach społecznościowych. Po zebraniu informacji, będziesz miał pomysł, co wysłać do nich e-mail lub zadzwonić do nich w zależności od znaczenia wiadomości. Regularne odwiedzanie klientów wzmocni relacje z nimi. Czując, że są przedstawiani i wysłuchiwani, będą mieli tendencję do mówienia o Tobie więcej w swoich kręgach zawodowych. Należy pamiętać, że relacje na odległość są czasami skomplikowane, gdy obejmują klientów z siedzibą za granicą, zwłaszcza gdy strefy czasowe nie pokrywają się z tymi na danym terytorium. Nie pozwól, aby to cię zdołowało i zaplanuj swoją wymianę odpowiednio do harmonogramów wszystkich osób. W każdym razie, bez względu na to, jak daleko jesteś i czy masz do czynienia z klientami lub potencjalnych klientów, nie mogą o tobie zapomnieć. Jeśli jesteś zbyt wyrozumiały, nie zawahają się rozważyć kogoś innego, zwłaszcza dla perspektywy. A w przypadku podpisu pod przyszłym projektem, na przykład, nie chodzi również o to, aby ich nękać, ale po prostu przypomnieć im o swojej obecności. Rozmowa powinna dotyczyć wyłącznie projektu lub zadania o dużym znaczeniu. Z drugiej strony, używaj e-maili do załatwiania prostych formalności lub informacji. Wszystko jest kwestią zachowanych proporcji.

Zachowanie rozsądku w kwestii częstotliwości kontaktu. Pomimo chęci utrzymania dobrego związku, odległość może prowadzić do nadużyć. Aby utrzymać klienta, należy rozsądnie podchodzić do częstotliwości telefonów i e-maili. Klienci powinni być traktowani lekko, a nie zamieniani w call center, które co tydzień ma informować o najnowszych doniesieniach. Działaj tak, jak w przypadku każdej relacji z klientem, wychwytując osobowość osoby, z którą rozmawiasz. W zależności od profilu, niektórzy preferują bardzo regularne połączenia, podczas gdy inni, mniej rozmowni, nie chcą być zbyt często niepokojeni. Dlatego konieczne jest, aby dostosować swoje wymiany do swoich klientów. W codziennym życiu związki na odległość często mają swoje wady i możesz być sceptycznie nastawiony do tej praktyki, ale trzymanie się własnego miasta lub regionu nie zawsze się opłaca. Odważcie się wyruszyć w dalszą drogę i rozszerzyć działalność na inne obszary!


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-05-16
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.