Bezpieczne połączenia telefoniczne

Bezpieczne połączenia telefoniczne

Kiedyś telefony były wyłącznie przewodowe i ciężko byłoby sobie wyobrazić, że kiedyś będzie inaczej. A także, że każdy niemalże użytkownik będzie mógł posiadać swój, własny indywidualnie dostosowany telefon, w dodatku z wieloma, różnymi funkcjami. Mając własny, unikalny numer, możliwe będzie zidentyfikowane go, a także weryfikacja, że to ta, określona osoba właśnie dzwoni. Zdarzało się co prawda, że dzwonił nieznany numer ale panowało przekonanie, że połączenia wykonuje się w bardzo ważnych sprawach, a także można było się dowiedzieć kto dzwoni na przykład od znajomych osób.

Czasem bywało, że dzwoniły one do nas w celu poinformowania, że ktoś przekazał nasz numer, wiedzieć łatwo było się domyślić, czyj to numer zaczął dzwonić i nawet w jakiej sprawie. Nie było więc prawie żadnego wahania odnośnie tego, czy odebrać no chyba, że osoba miała jakieś niecne plany, albo bywała nachalna i potrafiła dzwonić do innych osób z byle powodu. To były jednak dość rzadkie przypadki, a jeśli już coś takiego miało miejsce, zmieniało się numer i prosiło inne osoby, aby go już więcej nie podawały. Innym sposobem było nieodbieranie, albo wyłączanie telefonu w czasie wzmożonej aktywności. Większość połączeń telefonicznych uznawana była jednak za bezpieczne i nie było mowy o tym, aby coś nam mogło grozić w dodatku z powodu odebrania telefonu, albo dzwonienia gdziekolwiek. Kiedy nastała era płatnych SMS o nazwie premium, kiedy dla zwykłego człowieka stało się możliwe zarabianie na tym, że ktoś wysłał taką wiadomość.

Chociaż były to małe kwoty, stanowiące 30% ceny danego SMS, poza pojawieniem się w sieci usług płatnych za pomocą kodów SMS Premium, pojawiły się także kosztowne „łańcuszki”, albo różnego rodzaju pułapki. Wystarczyło wysłać jedną wiadomość zwrotną, aby otrzymać kilka płatnych wiadomości zwrotnych. Poza tym, trudno było się wyplątać z raz włączonej usługi, a czasem nie było wiadomo, jakiej komendy zwrotnej użyć, aby przestało pobierać opłaty z doładowania na rzecz, niezamówionych wiadomości.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.