Skąd czerpać swoją wiedzę o zagrożeniach?

Skąd czerpać swoją wiedzę o zagrożeniach?

Wiedza o oszustwach, wykorzystywanych w nich strategiach i manipulacjach jest kluczowa, żeby rozpoznać, kiedy ktoś próbuje oszukać Ciebie. Warto więc co jakiś czas sprawdzać, co dzieje się w tej gałęzi przestępczego światka. O oszustwach mówi się praktycznie wszędzie, ale nie każde źródło będzie w pełni wiarygodne. A tylko takie zagwarantują Ci, że będziesz przygotowany na ewentualne spotkanie ze złodziejem. Strony banków i portali ogłoszeniowych. Banki co jakiś czas informują Cię o nowych oszustwach, szczególnie tych dotyczących podszywania się pod pracowników infolinii. Podobnie działa to na serwisach ogłoszeniowych, na których aż roi się od oszustów. Sprawdzanie tych stron regularnie pomoże Ci być na bieżąco z przekrętami, które mogą Cię dotyczyć. Nie skupiaj się tylko na tych platformach, z których korzystasz. Możesz sprawdzać też strony innych banków albo portali, na które rzadko zaglądasz. Każda metoda wyłudzania prędzej czy później stanie się uniwersalna, szczególnie jeśli się sprawdza. Nie chcesz być osobą, która jako pierwsza zostanie tak oszukana.

Kanały na YouTube zajmujące się oszustwami

Na YouTube i Instagramie jest masa profili i kanałów, które na bieżąco informują swoich odbiorców o nowych oszustwach, nie tylko tych internetowych. Subskrybowanie ich i regularne zapoznawanie się z ich treściami wyposaży Cię z ciekawą i potrzebną wiedzę. Za ich pośrednictwem możesz też często zobaczyć, jak wygląda rozmowa z oszustem przez telefon albo w jaki sposób najczęściej pisze na różnego rodzaju portalach. Takie oglądanie wyczuli Cię na konkretne zachowania ze strony innych osób. Nie trzeba oglądać ich cały czas, wystarczy sprawdzać raz na miesiąc, co nowego wymyśliły osoby potencjalnie szkodliwe w sieci.

Doświadczenia znajomych i rodziny

Twoi znajomi i rodzina mogą spotykać się z oszustwami na co dzień. Ktoś może do nich cały czas wydzwaniać, mogą dostawać podejrzane maile albo wiadomości na komunikatach. Jeśli chcą opowiedzieć Ci swoją historię związaną z oszustwem, dokładnie ich wysłuchaj. Nie oceniaj ich zachowania, bo nigdy nie wiesz, czy na ich miejscu nie zachowałbyś się dokładnie tak samo. Takie relacje z pierwszej ręki to skarbnica wiedzy, szczególnie jeśli całe zdarzenie miało miejsce niedawno. Ucz się od swoich bliskich, doradzaj im i staraj się nie powielać ich błędów. Dzięki temu zminimalizujesz szanse na stanie się kolejną ofiarą.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-05-09
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.