Strach przed utratą możliwości korzystania z telefonu

Strach przed utratą możliwości korzystania z telefonu

No mobile phobia - niewinne brzmienie tych słów skrywa w sobie nową fobię obecnych czasów. Fobia jak każda inna wywołuje nieprzyjemne stany lękowe i często bywa przyczyną złego samopoczucia. Ogólnie fobia jako zaburzenie nerwicowe nie jest dla nas pojęciem obcym, gdyż o irracjonalnym lęku związanym z konkretnymi przedmiotami, sytuacjami czy zjawiskami słyszeliśmy z pewnością wiele razy. Do najbardziej popularnych zaburzeń zaliczamy klaustrofobię, czyli lęk przed niewielkimi i zamkniętymi pomieszczeniami oraz arachnofobię, czyli lęk przed pająkami.

Oczywiście ilość fobii jest ogromna i ciągle pojawiają się nowe. Fobia to nie fanaberia, to napady niepokoju a nawet paniki, które potrafią uprzykrzyć nam zżycie. Nomofobią nazywamy strach przed utratą możliwości korzystania z telefonu komórkowego. Żyjemy w czasach, w których smartfony stały się przedmiotami wręcz niezbędnymi. Wielu z nas nie wyobraża sobie sprawnego funkcjonowania bez komórki ze względu na jej wielofunkcyjność. Jednak, jeśli strach przed utratą telefonu lub nawet przed wyczerpaniem się w nim baterii, lub utratą zasięgu sieci ma wzbudzać w nas niepokój a nawet lęk, to w takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym jak opanować zaistniałe sytuacje.

Pełna dyspozycyjność telefonu komórkowego przez 24 godziny nie jest niczym złym, jednak fobia z nim związana to już poważny kłopot. Najlepszym rozwiązaniem w walce z dyskomfortem psychicznym który wywołuje nomofobia, jest skorzystanie z fachowej pomocy medycznej. Poczytaj więcej w Poradnik Zdrowie.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.