Jak długo dziecko powinno używać telefon?

Jak długo dziecko powinno używać telefon?

Dzieci urodzone w ciągu ostatniej dekady są otoczone przez media cyfrowe nawet 24 godziny na dobę, a rodzice chętnie korzystają z pomocy telewizora lub telefonu, gdy chcą choć na chwilę odpocząć lub coś załatwić, nie ryzykując jednocześnie, że spuszczone z oka dziecko wpakuje się w nie lada tarapaty. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy rodzice zbyt często sadzają dzieci przed ekranem telefonu i gdy doraźne oglądanie bajek staje się nieodłącznym elementem ich życia. Dziecko wraca do domu i ma już pełen dostęp do swoich urządzeń. Albo tych, które udostępniają mu rodzice. Ci ostatni różnie podchodzą do tej kwestii, jedni nie wprowadzają żadnych limitów, ograniczeń czasowych, inni mają zasady, czasem bardzo sztywne i przypomina to regulamin. Dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć kontaktu z telewizją, grami, komputerem, tabletem ani smartfonem.

Natomiast dzieci w wieku 2–5 lat przed ekranem nie powinny spędzać więcej niż jedną godzinę dziennie, a ich aktywności nie jest zbyt interaktywna i zawiera wiele bodźców dźwiękowych i wzrokowych. Zaleca się, aby rodzic towarzyszył dziecku w aktywnościach cyfrowych. Zaś dzieci w wieku 6–12 lat powinno spędzać przed ekranem nie więcej niż 2 godziny dziennie, a nastolatki powyżej 13 roku życia mogą spędzać do 4 godzin dziennie, używając urządzeń elektronicznych. Gry wideo nie powinny pojawić się w życiu przedszkolaków. Warto zwrócić uwagę na to, aby jednorazowe sesje przed ekranem nie trwały nieprzerwanie w określonych limitach czasu. Oraz poznać podstawy wprowadzania domowych zasad ekranowych. Decyzja o podarowaniu dziecku pierwszego telefonu powinna być przez rodziców przede wszystkim przemyślana. Warto podjąć ją wtedy, gdy dziecko rzeczywiście potrzebuje urządzenia do komunikowania się otoczeniem lub gdy spędza czas poza domem bez opieki rodziców. Zanim jednak pociecha dostanie telefon, powinna wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać zarówno z samego urządzenia, jak i z dostępnego w nim internetu, by w przyszłości uniknąć kłopotów.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2019-08-25
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.