Granie za darmo na telefonie

Granie za darmo na telefonie

Jeśli nie mieliśmy nigdy wcześniej do czynienia z grami mobilnymi, warto zapoznać się najpierw z tytułami, które dorobiły się na przestrzeni lat niesamowitej wręcz popularności i niejako ustaliły kanon grania na urządzeniach mobilnych. Jedną z pierwszych produkcji, która od początku była dostępna za darmo i w pełni wykorzystywała walory ekranu dotykowego w smartfonie, było oczywiście Angry Birds. Ta sympatyczna gra opowiada o losach kilku kolorowych kurek, które toczą zabawny konflikt z zielonymi, złowrogimi świnkami. Rozgrywka polega natomiast na burzeniu złożonych konstrukcji poprzez wystrzeliwanie kurczaków z katapulty.

Gra szybko zyskuje na złożoności i różnorodności: jest kilka unikalnych typów kurczaków, które mogą się pochwalić różnymi umiejętnościami, a konstrukcje tworzone są z coraz bardziej wytrzymałych i trudnych do obalenia materiałów. Angry Birds zapewnia to wszystko za darmo, mało tego, na przestrzeni lat opublikowane zostały kolejne edycje tej gry: choć sequel okazał się rozczarowujący, tak część stylizowana na Gwiezdne Wojny była ogromnym sukcesem, a sympatyczny spin-off polegający na budowaniu różnorakich pojazdów przez zielone świnki stanowił ciekawe, niecodzienne odświeżenie sprawdzonej i wykorzystanej formuły.

Gry mobilne rozwijały się na przestrzeni lat i dzisiaj są w stanie zaoferować spektakularną wręcz oprawę audiowizualną, ale faktem jest, że wielu graczy traktuje je dosyć pretekstowo - służą im przede wszystkim jako wypełniacze czasu w poczekalniach czy na wyjątkowo nudnych zajęciach. Dlatego nie sposób dziwić się temu, że wśród najpopularniejszych gier na Android czy iOS, mnóstwo jest tytułów wybitnie nieskomplikowanych i prostych do zrozumienia, które nie zawierają żadnej fabuły. Można tutaj wymienić tytuły takie jak darmowe Temple Run 2, który jest grą z gatunku endless runner, polegającą na trwającej w nieskończoność ucieczce przed zagrożeniem i omijaniu przeszkód. Choć "w nieskończoność" brzmi nieszczególnie zachęcająco, rozgrywka jest bardzo emocjonująca, a zawędrowanie w niej gdzieś dalej jest tak naprawdę ogromnym, satysfakcjonującym wyzwaniem. Przykładem podobnej gry jest także Subway Surfers, które posiada nieco bardziej przystępną, kolorową oprawę graficzną.

Jeśli gry mobilne nie pociągały nas, bo do tej pory uważaliśmy je za zwyczajnie niedojrzałe w stosunku do złożonych produkcji, jakich pełno jest wśród tytułów dostępnych na komputery osobiste i konsole, warto jest pamiętać o tym, że istnieją również nieco bardziej ambitne tytuły. Kilka lat temu na iOS, a potem na Android zadebiutowało Superbrothers: Sword & Sorcery EP, które jest sztandarowym wręcz przykładem gry niesamowicie spójnej i posiadającej artystyczne zacięcie. Jeśli chodzi o tytuły darmowe, na pewno warto jest się zainteresować Alto's Adventure, która może się pochwalić nieszczególnie złożoną historią, ale zyskuje przede wszystkim na artystycznej, niezwykle estetycznej oprawie wizualnej, a także świetnym soundtracku, którym trudno jest się znudzić nawet po kilkunastu godzinach grania.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.