Dlaczego oszustwa telefoniczne tak często się udają?

Dlaczego oszustwa telefoniczne tak często się udają?

Osoby, które stają się ofiarami oszust, to często młode, doświadczone i ostrożne osoby. Jednak ich ilość stale rośnie. Jeden ich błąd jest w stanie pozbawić ich oszczędności ich życia. Oszuści wiedzą, jak prowadzić rozmowę, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych, zmęczonych i nieuważnych. Jeśli ktoś nie pilnuje się cały czas, może stać się ofiarą. A nikt nie jest w stanie bez przerwy zwracać uwagi na to, co się wokół niego dzieje. Oszukany okrada sam siebie. Oszuści często działają skutecznie, ponieważ nie kradną, tylko nakłaniają osobę po drugiej stronie, żeby sama przekazała im pieniądze. Dlatego często tego typu przestępstw nie rozpatruje się w kategorii kradzieży. Jeśli sam przekazujesz oszustowi swoje dane, nie możesz przeważnie ich odzyskać. Oszuści przeprowadzają każdą akcję tak, żebyś nie wiedział, że jesteś okradany, aż do momentu, aż z twojego konta nie znikną pieniądze albo aż kontakt z oszustem się nie urwie. W ten sposób on ma czas na przekazanie twoich pieniędzy dalej i zatarcie śladów, a Ty tracisz szansę na wymierzenie mu sprawiedliwości.

Oszust zdaje się martwić o twoje problemy

Oszuści, żeby zyskać na wiarygodności, starają się przekonać Cię, że się o Ciebie martwią. Nie ważne, z jakim oszustwem masz do czynienia, profesjonalista w tym fachu zrobi wszystko, żeby przekonać Cię o tym, że jest ofiarą w takim samym stopniu jak Ty albo bardzo Ci współczuje i stara się rozwiązać twój problem. Kiedy sprawy zaczynają iść w złym kierunku, sam zwracasz się do oszusta, bo czujesz, że to twój jedyny sprzymierzeniec. W ten sposób on zyskuje twoje zaufanie i czas, żeby wybadać, czy może wyciągnąć od Ciebie więcej pieniędzy. Jeśli się na to nie zdecyduje, pewnie szybko zniknie.

Oszuści działają za pomocą presji czasu

Oszust chce zdobyć twoje pieniądze szybko i w miarę bezboleśnie, żebyś zrozumiał, co się stało, dopiero po czasie. Dlatego będzie utrzymywał w Tobie wrażenie, że masz mało czasu na podjęcie decyzji, nie pozwoli Ci się rozłączyć albo zapewni Cię, że musisz działać szybko, bo stanie się coś złego. Przez to nie myślisz racjonalnie. Ta taktyka działa szczególnie dobrze na osoby, które nie są zmęczone, młode albo stare i nie chcą popełnić błędu. Oszust cały czas gra na ich emocjach, wyciąga od nich jak najwięcej pieniędzy, a potem zdejmie z nich ciężar i presję, dzięki czemu jeszcze przez jakiś czas nie wiedzą, na co właśnie pozwolili.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-02-27
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.