Nachalne telefony

Głuchy telefon

Termin nachalne telefony, kiedyś zarezerwowany był jedynie do takiego rodzaju nękania, jakim można by określić zbrodniczą działalność nieznajomej, albo znajomej osoby. Która być może chciałaby porozmawiać, ale boi się, albo wstydzi lub zwyczajnie chciałaby usłyszeć głos, osoby do której dzwoni. Brzmi to niczym sceny z filmów kryminalnych, a w dzisiejszych czasach nie trudno o osoby niezrównoważone psychicznie. Jednak dziś też można usłyszeć sapanie w słuchawce, a także ciszę, z powodu pewnego opóźnienia połączenia. Na wszelki jednak wypadek, kiedy dzwoni do nas nieznany numer lepiej byłoby upewnić się najpierw dokładnie kto dzwoni. Gdyż większość istotnych dla nas osób mamy już zapisanych w swoim aparacie telefonicznym. Bez problemu jesteśmy więc w stanie zidentyfikować czyj to numer ale także zastanowić się, czy odebrać go, czy jednak nie.

Współcześnie określenie mianem niechciane telefony, nabrało zupełnie innego znaczenia. Chodzi o działanie mające na celu wyłudzenia określonych zachować od osoby do której, taki oszust zadzwoni. Wówczas odkładana jest słuchawka, albo nikt się nie odzywa. A zwyczajny użytkownik, który niczego nie podejrzewa, może pomyśleć, że konieczne jest oddzwonienie, gdyż było coś nie tak z połączeniem. W efekcie daje się naciągnąć po pierwsze na koszt rozmowy. Bywa, że na tym się kończy, ale czasem sprawa może przybrać zupełnie inny, bardziej kosztowny obrót. Zaczynają przychodzić zawyżone rachunki, a następnie użytkownik zaczyna się buntować, a nawet chce złożyć reklamację w swojej sieci komórkowej. Zgłasza być może także sprawę, a także „niechciany numer” organom ścigania.

Bywa jednak i tak, że nie da się uniknąć opłat za rachunek, ale ów użytkownik zwleka, bo nie godzi się z tak zawyżonymi opłatami. Czasem z tego powodu, operator sieci komórkowej, może wypowiedzieć umowę, ale to nie koniec, pojawić się może także firma windykacyjna, a nawet sprawa w sądzie, a wtedy koszty jeszcze bardziej wtedy rosną. A jakby problemów było mało, pojawiają się także negatywne wpisy w znanych bazach informacji o dłużnikach. A to może spowodować, że umowy z innym operatorem sieci komórkowej, nie da się podpisać.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2019-06-10
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.