Ochrona danych osobowych

Ochrona danych osobowych

Z powodu tego, że pojawia się coraz więcej niechcianych połączeń telefonicznych, powstają specjalne strony, które ostrzegają przed takimi, dziwnymi numerami. W większości przypadków są to numery komórkowe, które dzwonią do nas po kilka razy dziennie, a niekiedy nawet kilkanaście. Po jakimś czasie, spoglądamy na własny wyświetlacz i okazuje się, że mamy całą masę nieodebranych połączeń, wówczas najczęściej, ulegamy presji, albo ciekawości o numerze i odbieramy gdyż nie możemy się doczekać, kiedy dowiemy się, kto to do nas, tak strasznie dużo razy dzwonił. Natomiast okazuje się, że to bardzo pilna sprawa, a najnowsze źródła podają, że już pojawił się nowy sposób na wyłudzanie danych o środkach w OFE. Było głośno w mediach o tym, że nadchodzą zmiany co do sposobu oszczędzania, na przyszłą emeryturę.

Do tej pory część środków, która była płacona, jako składki do ZUS, trafiało na specjalne konto emerytalne, do jednego z wybranych przez nas funduszy. Aby możliwe było zbieranie sobie, dodatkowych środków na swoją, przyszłą emeryturę. No i jak tylko ruszyła informacja, o tym że takie środki będzie można przekazać na ZUS, albo na IKE, czyli na Indywidualne Konto Emerytalne. Pojawił się nowy rodzaj oszustw związanych z wyłudzaniem danych. Dzwoni numer komórkowy, a tam osoby zadają wiele pytań odnośnie posiadanych środków, tego gdzie mamy swoje środki, w którym funduszu itp. Sam numer dzwoniący jest bardzo nachalny, wręcz nękający, a to z uwagi na rzekomą konieczność podjęcia wyboru odnośnie tego, co osobiście zamierzamy zrobić ze swoimi oszczędnościami emerytalnymi. Wiadomo jest, że jeśli zgodzimy się przekazać je do ZUS, wtedy nie płacimy tak zwanej opłaty przekształceniowej.

Natomiast przejście do IKE, wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości 15% zgromadzonych środków. I konieczne jest wpłacenie ich gotówką na konto Skarbu Państwa. Co z tego wyniknie? Nikt nie wie, wiadomo natomiast, że telefoniczni naciągacze i firmy wyłudzające dane osobowe, a także informacje o środkach, zdeponowanych na różnych kontach, potrafią wykorzystać każdą, zwłaszcza taką nową informację ekonomiczną, dla swoich celów.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2020-08-24
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.