Oszustwo metodą na wnuczka

Oszustwo metodą na wnuczka

Odbieranie nieznanych telefonów może być nie tylko problematyczne pod względem, możliwości wyłudzenia od nas danych osobowych. Ale także posiadać dodatkową szkodliwość, na przykład dając spore możliwości osobom, poszywającym się pod naszą rodzinę. I tak, w przypadku braku stałego kontaktu z dorosłymi dziećmi, albo wnukami, można paść ofiarą tak zwanej metody „na wnuczka”. Jednak, to tylko jedna z wielu możliwości działania oszustów, które mogą mieć także podobny przebieg. A wszystko zaczyna się w niewinny sposób. Dzwoni telefon z nieznanego numeru, a potem okazuje się, że to dawno nie słyszany wnuczek, siostrzeniec, albo inny, dalszy krewny. Następuje więc wymiana serdeczności, a potem wypytywanie o zdrowie, sytuację, potrzeby itp. Czasem od razu może się pojawić wątek związany z pilną prośbą o pożyczkę, albo informacja o dużych problemach. A także wynikających z tego tarapatach i potrzebie zapłacenia za spokój.

Kierujący się uczuciami rodzinnymi, ale także emocjami starsi, ale także młodzi ludzie, padają ofiarą oszustów. Chcą pomóc komuś bliskiemu, a tymczasem nie zauważają, że sami są ofiarami spisku kliku osób. Tak właśnie działa oszustwo metodą na wnuczka.

Potrzebna duża kwota

Może się okazać, że osoba która dzwoni, potrzebuje kilku, albo kilkunastu tysięcy złotych. Rekordowe wyłudzenia, to nawet kilkadziesiąt tysięcy. I wydawać by się mogło, że to dziwne, bo skąd sprawcy wiedzą o posiadanych środkach finansowych? Zazwyczaj kilka dni, albo tygodni wcześniej, można zostać zapytanym o różne kwestie finansowe. I to na przykład przez pracownika firmy, oferującej ubezpieczenia, takie dodatkowe. Wydawać, by się mogło, że to zwykli telemarketerzy dzwonią, ale nie zawsze tak jest.

Bywa, że to oszuści się z nich podają, aby sprawdzić sobie grunt, a także zdobyć potrzebne informacje o posiadanym koncie w banku, ale także o odłożonej kwocie, jaką dysponujemy. A potem odgrywają swoją rolę niczym w dobrym filmie. Jest płacz, są emocje, a także pilna potrzeba pomocy, to może być kwestia pieniędzy na mieszkanie, nawet na konieczność wynajmu. Albo chęci niesienia pomocy komuś, kto jej bardzo potrzebuje. Na zakończenie, tajemniczy krewny znika bez śladu.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.