Uzależnienie od smartfonów - wielu wpada w panikę

Uzależnienie od smartfonów - wielu wpada w panikę

Prawie jedna czwarta młodych ludzi jest tak przywiązana do smartfona, że wygląda to jak uzależnienie. Pokazuje to badanie z King's College London opublikowane w czasopiśmie BMC Psychiatry. Badanie, cytowane w BBC Health, pokazuje, że 23 procent młodych ludzi „wpada w panikę” lub „denerwuje się”, jeśli odmówiono im dostępu do smartfona. Uszkadza inną aktywność. Według BBC Health badacze raportu przeanalizowali 41 badań z udziałem 42 000 młodych ludzi. Naukowcy doszli zatem do wniosku, że 23 procent ma zachowanie porównywalne z uzależnieniem od smartfona. Oznacza to na przykład, że niepokoją się, jeśli nie mogą korzystać z telefonu, nie są w stanie moderować spędzonego czasu lub używają telefonu komórkowego do tego stopnia, że jest to szkodliwe dla innych działań. Niezależnie od tego, czy chodzi o sam smartfon, czy o uzależniające aplikacje, badanie nic nie mówi.

Rodzice muszą uważać. „Smartfony już tu są i trzeba zrozumieć zakres problematycznego korzystania ze smartfonów” - powiedziała BBC Nicola Kalk. Jest jednym z badaczy odpowiedzialnych za badania i pracuje w King's College London. Naukowcy podkreślają, że społeczeństwo musi zdawać sobie sprawę z tego wyzwania wśród dzieci i młodzieży. Co więcej: rodzice powinni śledzić, ile czasu dzieci spędzają na swoich smartfonach. Ciekawy artykuł na ten temat napisany został także w magazynie Focus.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2018-01-30
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.